ŚwiatSzef ONZ zaniepokojony decyzją Korei Północnej. "Negocjacje to jedyna droga do trwałego pokoju"

Szef ONZ zaniepokojony decyzją Korei Północnej. "Negocjacje to jedyna droga do trwałego pokoju"

Korea Północna zapowiedziała odstąpienie od moratorium na przeprowadzanie prób jądrowych i testów międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Zaniepokojony głęboko tą zapowiedzią jest sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Szef ONZ zaniepokojony decyzją Korei Północnej. "Negocjacje to jedyna droga do trwałego pokoju"
Źródło zdjęć: © PAP | EPA/KCNA
Violetta Baran

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un stwierdził w czasie obrad plenarnych KC Partii Pracy Korei, że w związku z brakiem reakcji USA na apele o wznowienie rozmów, uwzględniających interesy obu stron, "Korea Płn. nie widzi żadnego powodu, by stosować się do moratorium na przeprowadzanie prób jądrowych". Moratorium to Korea Płn. przyjęła przed rozmowami z udziałem prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w czerwcu 2018 r.

- Odstąpimy od przyjętych na siebie ograniczeń, ponieważ Stany Zjednoczone nie uznały za stosowne zrezygnować z ćwiczeń wojskowych, jakie przeprowadziły niedawno wraz z armią Korei Południowej - powiedział Kim Dzong Un.

Zaniepokojenie deklaracją Korei Północnej wyraził szef ONZ. - Sekretarz generalny ma nadzieję, że testy te nie zostaną jednak wznowione - stwierdził w oświadczeniu rzecznik Antonio Guterresa. Dodał, że szef ONZ nadal popiera rozmowy, które doprowadzą do pełnej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

- Dyplomatyczne negocjacje to jedyna droga do trwałego pokoju - podkreślił rzecznik sekretarza generalnego ONZ.

Na trwającym od piątku posiedzeniu KC Partii Pracy Korei przedstawiony ma zostać plan działań w związku z upływem terminu ultimatum postawionego USA przez Koreę Północną. Wcześniej Korea Płn. ostrzegła USA, że jeśli rozmowy nie zostaną wznowione do końca roku, to Amerykanie mogą otrzymać "niechciany podarunek" na święta Bożego Narodzenia. Według ekspertów USA może chodzić o test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu.

Północnokoreańska agencja KCNA przypomina, że na posiedzeniu plenarnym Komitetu Centralnego w kwietniu 2018 r. partia formalnie postanowiła "przerwać próby nuklearne i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych", a także "skoncentrować wszystkie wysiłki na budowie silnej gospodarki socjalistycznej". Do tej pory Korea Płn. przeprowadziła pięć prób z bronią nuklearną. Ostatnie dwie miały miejsce w 2016 roku.

Korea Północna domaga się zniesienia sankcji nałożonych na nią przez USA oraz wstrzymania wspólnych ćwiczeń militarnych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Z kolei Waszyngton żąda działań w celu całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji Korei Płn.

Korea Północnausarozmowy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)