Trwa ładowanie...

Kim Dzong Un nie przyjedzie na szczyt w Korei Południowej

Kim Dzong Un nie stawi się na spotkaniu przywódców państw Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbędzie się w przyszłym tygodniu w Korei Południowej. Przywódca Korei Północnej "nie znalazł powodu", by wziąć udział w szczycie.

Share
Kim Dzong Un nie przyjedzie na szczyt w Korei Południowej
Źródło: PAP
d1lgvc4

Dwudniowy szczyt, dotyczący współpracy Korei Płd. i ASEAN rozpocznie się w poniedziałek w południowokoreańskim mieście Pusan. Kim Dzong Un odrzucił zaproszenie, które listownie wysłał mu prezydent Korei Południowej Mun Dze In.

"Jesteśmy wdzięczni za zaufanie i szczerość strony południowej, ale mamy nadzieję, że zrozumie ona, dlaczego nie znaleźliśmy odpowiedniego powodu, dla którego przewodniczący Komisji Spraw Państwowych miałby odwiedzić Pusan. Wątpliwe jest, czy spotkanie pomiędzy Koreą Płn. a Koreą Płd. mogłoby być obecnie znaczące" - podaje Koreańska Centralna Agencja Prasowa.

Seul miał nadzieję, że Kim Dzong Un odwiedzi Pusan przy okazji szczytu współpracy z ASEAN, co mogłoby dać impuls do wznowienia rozmów i poprawy elacji pomiędzy dwiema Koreami. Tymczasem północnokoreańska agencja skrytykowała Seul za "poleganie na zagranicznej pomocy" w rozwiązywaniu problemów w jego relacjach z Pjongjangiem.

d1lgvc4

Korea Północna ma żal do swoich południowych sąsiadów o zawieszenie wspólnych projektów w związku z międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Pjongjang. Reżim Kim Dzong Una zgłasza również zastrzeżenia do USA w sprawie programu denuklearyzacji. Pjongjang wyznaczył Waszyngtonowi termin do końca roku, by zmienił swoje stanowisko w tych negocjacjach i wystąpił z nowymi propozycjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lgvc4

Podziel się opinią

Share
d1lgvc4
d1lgvc4
Więcej tematów