Trwa ładowanie...

Korea Północna rozważa wznowienie testów nuklearnych

Komunistyczna partia Korei Północnej jeszcze w tym miesiącu ma omówić kwestię ewentualnego wznowienia prób nuklearnych. Nad powrotem do rozwoju potencjału militarnego będzie debatować Centralny Komitet Partii Robotniczej.

Share
Korea Północna rozważa wznowienie testów nuklearnych
Źródło: PAP
d307g1z

Członkowie partii będą rozmawiać o tym, czy Pjongjang powinien wznowić testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych i powrócić do prób nuklearnych. Północnokoreańska agencja KCNA zaznacza, że tego typu koncepcje pojawiają się w związku ze "zmienioną sytuacją w kraju i za granicą".

We wtorek wiceszef północnokoreańskiego MSZ Ri Tae Song przypomniał o terminie do końca roku, jaki Pjongjang wyznaczył Stanom Zjednoczonym na zmianę jego "wrogiej polityki" i przedstawienie nowych propozycji w rokowaniach dotyczących denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Korea Północna domaga się zniesienia sankcji nałożonych na nią przez USA oraz wstrzymania wspólnych ćwiczeń militarnych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Z kolei Waszyngton żąda działań w celu całkowitej, możliwej do zweryfikowania i nieodwracalnej denuklearyzacji Korei Płn.

d307g1z

Jeśli władze komunistycznej partii Korei Północnej zdecydują się na intensyfikację zbrojeń, będzie to oznaczało odwrót od polityki z ostatnich miesięcy. KCNA przypomina, że na posiedzeniu plenarnym Komitetu Centralnego w kwietniu 2018 r. partia formalnie postanowiła "przerwać próby nuklearne i testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych", a także "skoncentrować wszystkie wysiłki na budowie silnej gospodarki socjalistycznej". Do tej pory Korea Płn. przeprowadziła pięć prób z bronią nuklearną. Ostatnie dwie miały miejsce w 2016 roku.

Zobacz też: Tomasz Grodzki zdziwiony zachowaniem rządzących. Mówi o Oldze Tokarczuk i Viki Gabor

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d307g1z

Podziel się opinią

Share
d307g1z
d307g1z
Więcej tematów