Trwa ładowanie...
dw44w9g

Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski ws. Andrzeja Przyłębskiego: poczekajmy na decyzję IPN

Poczekajmy na decyzję, którą podejmie Instytut Pamięci Narodowej - powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski odpowiadając na pytanie, czy Andrzej Przyłębski powinien dalej pełnić swoją misję dyplomatyczną. - Kiedy jest dokument nie budzący wątpliwości, to taka osoba, jak ambasador powinien po prostu podać się do dymisji i wrócić do pracy naukowej, gdzie nie będzie to przeszkadzało - ocenił Grzegorz Długi. Ze słowami posła Kukiz'15 zgodził się Jarosław Kalinowski z PSL, który stwierdził, że "tu nie trzeba czekać na żadne badanie, tylko trzeba podjąć działania".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prof. Andrzej Przyłębski
Prof. Andrzej Przyłębski (PAP, Fot: Rafał Guz)
dw44w9g

TW "Wolfgang" pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 roku

Teczka personalna tajnego współpracownika pseudonim "Wolfgang" dotycząca Andrzeja Przyłębskiego została w piątek udostępniona w poznańskim oddziale IPN. Dokumenty obejmują lata 1979-1980. Wynika z nich, że TW "Wolfgang" "został pozyskany do współpracy 11 czerwca 1979 r.". Jak podano, w celu "zapewnienia dopływu informacji operacyjnych dotyczących przejawów działalności antysocjalistycznej w środowisku studenckim w Poznaniu". Biuro Lustracyjne IPN wdrożyło w piątek procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego Przyłębskiego.

Jak podał IPN, Biuro Lustracyjne nie wdrożyło wcześniej procedury weryfikującej oświadczenie Przyłębskiego, ponieważ wiązało się to z art. 22 ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990.

dw44w9g

Zgodnie m.in. z tym artykułem, członkowie służby zagranicznej nie są wymienieni jako ci, których oświadczenia lustracyjne podlegają sprawdzaniu w pierwszej kolejności. Tymczasem w zasobie Biura Lustracyjnego znajduje się obecnie ponad 370 tysięcy oświadczeń lustracyjnych, które muszą być przez pracowników biura sukcesywnie weryfikowane.

Politycy w sobotę komentowali tę sprawę na antenie radiowej Trójki

Zdaniem Adama Kwiatkowskiego to dobrze, że IPN wszczął procedurę i wyraził nadzieję, że będzie ona przebiegać szybko, bo na podstawie dokumentów z archiwów IPN "szybko powinny zostać podjęte decyzje". - I ta decyzja, która na podstawie tych dokumentów będzie podjęta, to jest ten moment, w którym powinny zostać podjęte decyzje co do przyszłości pana ambasadora - mówił szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy..

Na pytanie, czy Przyłębski powinien dalej pełnić swoją misję dyplomatyczną, Kwiatkowski odpowiedział: "poczekajmy na tę decyzję, którą podejmie IPN".

dw44w9g

Grzegorz Długi z klubu Kukiz'15 powiedział, że w sytuacji, kiedy "jest dokument nie budzący wątpliwości, to taka osoba, jak ambasador powinien po prostu podać się do dymisji i wrócić do pracy naukowej, gdzie nie będzie to przeszkadzało". - Ja uważam, że to jest kwestia honoru, to jest kwestia interesu naszego państwa i to jest najlepsze co może zrobić również dla siebie pan ambasador - dodał poseł Kukiz'15.

Ze słowami Długiego zgodził się Jarosław Kalinowski z PSL, który uważa, że "tu nie trzeba czekać na żadne badanie, tylko trzeba działania podjąć".

- Mamy przedziwne złożenie, bo przypomnę, że pan sędzia Muszyński, który jest prawą ręka pani rzekomej prezes Przyłębskiej TK, był związany ze służbami, został wydalony z Niemiec w ciągu 24 godzin za coś, o czym my nie wiemy, ale co pewnie wiązało się z jego przykrywkową działalnością. Wszyscy troje pracowali w ambasadzie w latach 90. w Niemczech, a więc państwo Przyłębscy i pan Muszyński. Więc sytuacja jest naprawdę bardzo dziwna i bardzo niepokojąca - mówił z kolei Rafał Grupiński.

Zdaniem posła PO, "z punktu widzenia interesów państwa polskiego oraz z punktu widzenia dobrej relacji z Niemcami Przyłębski powinien zostać natychmiast wycofany z Niemiec".

dw44w9g

W ocenie rzeczniczki Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, Przyłębski to "raczej nie jest ambasador, z którego możemy być jakoś szczególnie dumni i nic złego by się nie stało, gdyby został odwołany". - Dla mnie jeszcze jest też dwuznaczna sytuacja w kwestii niezależności pani prezes Trybunału Konstytucyjnego w stosunku do rządu, biorąc pod uwagę, że jej mąż jest ambasadorem, który jest z mianowania tego rządu - mówiła posłanka Nowoczesnej, podkreślając, że "zbiorowej odpowiedzialności nie stosujemy".

"Politycy i dyplomaci powinni być jak żona Cezara"

Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego, zarówno politycy, jak i dyplomaci "powinni być jak żona Cezara poza podejrzeniami, bez dwóch zdań". - W związku z tym wierzę, że IPN błyskawicznie przeprowadzi tą procedurę. Dobrze, że pan ambasador zawnioskował, jak rozumiem, o autolustrację i niech ona nastąpi jak najszybciej - mówił Czarnecki.

Zdaniem europosła Przyłębski "bardzo dobrze bronił polskich interesów, niezależnie od tego, co się stało 35 lat temu", a ocenę jego pracy uważa za niesprawiedliwą. Dodał, że wykorzystanie "tej sytuacji jako pretekstu do ataku na jego żonę" uważa za nieprzyzwoite.

dw44w9g

Podziel się opinią

Share

dw44w9g

dw44w9g
Więcej tematów