Trwa ładowanie...
d2oen3t

Szczepienia na COVID. Szef KPRM: można szczepić kolejne grupy, żeby dawki się nie marnowały

Polityk KO Michał Szczerba zapytał pełnomocnika rządu ds. szczepień, co rozbić w przypadku, gdy pod koniec zostaną wolne fiolki z grupy "0", a mogą się przeterminować. NFZ miał odpowiedzieć dyrektorowi szpitala, że nie można szczepić seniorów. Michał Dworczyk zaznacza, że to nieprawda.
Share
Szczepienia na COVID. Co zrobić z niewykorzystanymi dawkami?
Szczepienia na COVID. Co zrobić z niewykorzystanymi dawkami?Źródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d2oen3t

Michał Szczerba przytoczył w mediach społecznościowych historię jednego z krakowskich szpitali. Placówka zapytała Narodowy Fundusz Zdrowia, czy może szczepić osoby powyżej 80. roku życia, jeśli pod koniec dnia zostaną wolne dawki z puli grupy "0", a istnieje ryzyko, że fiolka może się przeterminować. NFZ miał odpowiedzieć, że jest to niemożliwe.

Szczepienia na COVID. Co zrobić z niewykorzystanymi dawkami?

"Czyli lepiej wylewać do zlewu niż szczepić najstarszych seniorów? Chyba czas to zmienić" - napisał polityk KO, oznaczając pełnomocnika rządu ds. szczepień. Michał Dworczyk odpowiedział, że to nieprawda. Polityk przytoczył rozporządzenie epidemiczne, w którym mowa o tym, że "w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, dopuszcza się szczepienie osób wchodzących w skład różnych grup i etapów".

d2oen3t

Przeczytaj: Szczepienia na COVID. Pfizer dostarczy 180 tys. nowych dawek

Szczerba skomentował, że przekaże tę informację dyrektorowi Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. Zaznaczył także, że rozporządzenie, na które powołuje się szef Kancelarii Premiera, weszło w życie 15 stycznia. Polityk PO spekulował, że być może odpowiedź Narodowego Funduszu Zdrowia została wysłana przed tym terminem. "Jeśli nowa regulacja to zmienia, to należy przyklasnąć panie ministrze" - podsumował Szczerba.

Zutylizowane szczepionki na COVID

Według rządowego raportu szczepień na COVID dotychczas zutylizowanych zostało 1 369 dawek szczepionki. Dworczyk mówił w piątek, że Polska ma jeden z najniższych wskaźników w tej kwestii. Tłumaczył, że "zdarzają się sytuacje, że dawki czy cała ampułka ulegają zniszczeniu, ale nie można robić wokół tego niezwykłych problemów". Szef KPRM przekonywał, że medycy nie mogą bać się zgłaszać, że szczepionka się zniszczyła.

d2oen3t

Przeczytaj również: Afera szczepionkowa na WUM-ie. Tabloid dotarł do nocnej korespondencji. Nowe fakty

Koronawirus w Polsce. Szturm Polaków na system rejestracji na szczepienia. Adam Niedzielski zdradza szczegóły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2oen3t

Podziel się opinią

Share
d2oen3t
d2oen3t
Więcej tematów