Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciw COVID-19. Niechciane dawki to już miliony sztuk. Rząd rozważa sprzedaż

Nadmiar wolnych szczepionek przeciwko COVID-19 jest już liczony w milionach sztuk. To teraz główne zmartwienie organizatorów Narodowego Programu Szczepień. Jak ustaliła WP, po zgromadzeniu zapasów na czwartą falę epidemii koronawirusa, rząd rozważy sprzedaż szczepionek.

Share
Szczepienia przeciwko COVID-19. Polacy przestają się szczepić, rząd rozważy sprzedaż szczepionek
Szczepienia przeciwko COVID-19. Polacy przestają się szczepić, rząd rozważy sprzedaż szczepionek Źródło: East News
d2tfycq

- Ewentualny nadmiar szczepionek będziemy chcieli tak zagospodarować, aby się nie zmarnowały. Rozważamy również odsprzedaż za granicę, ale o tym będziemy informować, kiedy będą podjęte decyzje - mówi WP Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Miliony dawek w magazynach

To komentarz do ostatnich informacji z programu szczepień przeciwko COVID-19. Przy malejącej liczbie osób zgłaszających się do punktów szczepień, do Polski wciąż napływają miliony dawek zamówionych w ramach kontraktu wynegocjowanego przez UE z producentami szczepionek.

Dotychczas zainteresowanie szczepieniami pozwalało, by dawki odbierane przez RARS trafiały bezpośrednio do punktów szczepień. Jednak ostatnio 6,78 mln dawek trafiło na przechowanie do magazynów (dane z rządowego raportu).

d2tfycq

Jest już niemal pewne, że część z nich nie zostanie wykorzystana w najbliższych dniach czy tygodniach. Liczba osób, które otrzymały tylko pierwszą dawkę i czekają na podanie drugiej to 2,1 mln. Ponad 14 milionów Polaków w ogóle nie skorzystało z wystawionych skierowań na szczepienie.

Rezerwa dla niezaszczepionych. Może jesienią zmienią zdanie

- Będziemy trzymać specjalną rezerwę szczepionek z odpowiednim terminem przydatności dla osób, które zdecydują się na szczepienie jesienią, gdy będzie rosła kolejna fala zachorowań. Z posiadanych danych wynika, że obecnie około 98,8 proc. hospitalizacji to osoby niezaszczepione, więc należy spodziewać się, że część osób będzie chciała zabezpieczyć się w sytuacji rosnącego zagrożenia - powiedział Michał Kuczmierowski.

Nie określił ceny sprzedaży wolnych dawek. Według prezesa RARS Polska mogłaby je odstąpić innemu krajowi "bez zysku, ale też bez straty".

Zamawialiśmy, by wystarczyło dla wszystkich

Przypomnijmy, że Polska zakontraktowała zakup niemal 100 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Taka liczba miała zagwarantować, że preparatu wystarczy dla wszystkich zainteresowanych. Warunki zakupu negocjowała Komisja Europejska w imieniu wszystkich krajów członkowskich UE. Wielkość dostaw jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Przypada nam 8,5 procent dawek wyprodukowanych w ramach tego kontaktu.

d2tfycq

Polacy mają do wyboru następujące preparaty: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy sondaż dla WP. Tusk wygra z Kaczyńskim? Komentarz polityka PO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2tfycq

Podziel się opinią

Share
d2tfycq
d2tfycq
Więcej tematów