Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciw COVID-19. Niechciane dawki to już miliony sztuk. Rząd rozważa sprzedaż

Nadmiar wolnych szczepionek przeciwko COVID-19 jest już liczony w milionach sztuk. To teraz główne zmartwienie organizatorów Narodowego Programu Szczepień. Jak ustaliła WP, po zgromadzeniu zapasów na czwartą falę epidemii koronawirusa, rząd rozważy sprzedaż szczepionek.

Szczepienia przeciwko COVID-19. Polacy przestają się szczepić, rząd rozważy sprzedaż szczepionek Szczepienia przeciwko COVID-19. Polacy przestają się szczepić, rząd rozważy sprzedaż szczepionek Źródło: East News
d993rv7
d993rv7

- Ewentualny nadmiar szczepionek będziemy chcieli tak zagospodarować, aby się nie zmarnowały. Rozważamy również odsprzedaż za granicę, ale o tym będziemy informować, kiedy będą podjęte decyzje - mówi WP Michał Kuczmierowski, prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Miliony dawek w magazynach

To komentarz do ostatnich informacji z programu szczepień przeciwko COVID-19. Przy malejącej liczbie osób zgłaszających się do punktów szczepień, do Polski wciąż napływają miliony dawek zamówionych w ramach kontraktu wynegocjowanego przez UE z producentami szczepionek.

Dotychczas zainteresowanie szczepieniami pozwalało, by dawki odbierane przez RARS trafiały bezpośrednio do punktów szczepień. Jednak ostatnio 6,78 mln dawek trafiło na przechowanie do magazynów (dane z rządowego raportu).

Jest już niemal pewne, że część z nich nie zostanie wykorzystana w najbliższych dniach czy tygodniach. Liczba osób, które otrzymały tylko pierwszą dawkę i czekają na podanie drugiej to 2,1 mln. Ponad 14 milionów Polaków w ogóle nie skorzystało z wystawionych skierowań na szczepienie.

d993rv7

Rezerwa dla niezaszczepionych. Może jesienią zmienią zdanie

- Będziemy trzymać specjalną rezerwę szczepionek z odpowiednim terminem przydatności dla osób, które zdecydują się na szczepienie jesienią, gdy będzie rosła kolejna fala zachorowań. Z posiadanych danych wynika, że obecnie około 98,8 proc. hospitalizacji to osoby niezaszczepione, więc należy spodziewać się, że część osób będzie chciała zabezpieczyć się w sytuacji rosnącego zagrożenia - powiedział Michał Kuczmierowski.

Nie określił ceny sprzedaży wolnych dawek. Według prezesa RARS Polska mogłaby je odstąpić innemu krajowi "bez zysku, ale też bez straty".

Zamawialiśmy, by wystarczyło dla wszystkich

Przypomnijmy, że Polska zakontraktowała zakup niemal 100 mln dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Taka liczba miała zagwarantować, że preparatu wystarczy dla wszystkich zainteresowanych. Warunki zakupu negocjowała Komisja Europejska w imieniu wszystkich krajów członkowskich UE. Wielkość dostaw jest proporcjonalna do liczby mieszkańców. Przypada nam 8,5 procent dawek wyprodukowanych w ramach tego kontaktu.

d993rv7

Polacy mają do wyboru następujące preparaty: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkowa szczepionka Johnson & Johnson.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy sondaż dla WP. Tusk wygra z Kaczyńskim? Komentarz polityka PO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d993rv7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d993rv7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj