Trwa ładowanie...

Tajemnice PRL: Stalin przesądził o przekazaniu Szczecina Polsce

- Kwestia Szczecina była sporna i to ostatecznie Stalin przesądził, że zarówno Szczecin pozostanie w granicach Polski, jak i to właśnie Nysa Łużycka będzie granicą polsko-niemiecką - mówi w programie "Tajemnice PRL" prof. Paweł Machcewicz, dyrektor powstającego w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Tajemnice PRL: Stalin przesądził o przekazaniu Szczecina PolsceŹródło: US National Archives
d3y0e7k
d3y0e7k

Po zakończeniu II wojny światowej jedną z kwestii spornych między Stalinem a aliantami zachodnimi, była granica polsko-niemiecka. Ostateczne decyzje w tej sprawie zapadały w lipcu i sierpniu 1945 r. na konferencji w Poczdamie.

- W tym momencie, i Wielka Brytania, i Stany Zjednoczone traktowały Polskę jako kraj, który przynależy do radzieckiej strefy wpływów. W związku z tym, ani w interesie Waszyngtonu, ani Londynu nie było nadmierne wzmacnianie Polski, postrzeganej wtedy jako sojusznik, a właściwie satelita Związku Radzieckiego. W związku z tym Anglosasi podejmowali próby, żeby granica przebiegała nie wzdłuż Nysy Łużyckiej, ale wzdłuż Nysy Kłodzkiej, co byłoby bardzo niekorzystne dla Polski. Część Dolnego Śląska pozostawałaby przy takim rozstrzygnięciu po stronie niemieckiej - wyjaśnia prof. Machcewicz.

W programie "Tajemnice PRL" przedstawiamy najważniejsze wydarzenia i zjawiska społeczne z Polski ludowej. Program prowadzi prof. Antoni Dudek, przewodniczący Rady IPN. Gościnnie w programie wystąpią historycy - najlepsi specjaliści w omawianych tematach.

d3y0e7k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y0e7k
Więcej tematów