Trwa ładowanie...

Szaty nowych kardynałów dumą rzymskich krawców

Uroczyste kardynalskie stroje, w których po raz
pierwszy nowo mianowani purpuraci wystąpili na konsystorzu, są dumą rzymskich krawców - pisze ANSA.

Szaty nowych kardynałów dumą rzymskich krawcówŹródło: PAP
d2us89y
d2us89y

Włoska agencja informuje, że najsłynniejsze pracownie krawieckie, specjalizujące się w szyciu kościelnej garderoby, pracowały w ostatnich dniach przez całą dobę przygotowując sutanny i wszystkie dodatki.

Rodzina Gammarellich, która ma swą pracownię w pobliżu Panteonu, przez miesiąc w wielkim pośpiechu szykowała stroje dla czekających w kolejce kardynałów. Musieliśmy odłożyć wszystkie inne zamówienia - powiedział Massimiliano Gammarelli. Ujawnił, że praca nad każdym elementem stroju Księcia Kościoła trwa długo, gdyż niemal wszystko wykonuje się ręcznie.

Sutanny, kapy (ozdobne szaty liturgiczne w kształcie peleryny zapinanej pod szyją na klamrę), rokiety (rodzaj komży o wąskich rękawach podbity kolorową materią noszony przez wyższe duchowieństwo Kościoła rzymskokatolickiego), piuski i birety szyto także w trzech innych zakładach krawieckich w Rzymie, między innymi w firmie "Euroclero", uważanej za największego konkurenta Gammarellich, odkąd wyszło na jaw, że to właśnie tam wszystkie sutanny zamawia Benedykt XVI.

Rodzina Gammarellich przyznała, że z jej usług korzystają także świeccy. Krawcy powiedzieli, że jednym z ich klientów był znany z ekscentrycznego gustu były premier Francji Eduard Balladur, który właśnie tam zamawiał czerwone skarpetki.

Włoskie media informowały w tych dniach, że pełny strój kardynała kosztuje co najmniej 1700 euro, ale jeśli poszczególne elementy uszyte są z najszlachetniejszych tkanin, suma ta sięgać może nawet kilku tysięcy euro. Sami krawcy milczą w tej sprawie.

Sylwia Wysocka

d2us89y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2us89y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj