Trwa ładowanie...

Szariat w Afganistanie. Publiczne egzekucje i piekło kobiet

Talibowie zamierzają wprowadzić w Afganistanie prawo szariatu. W latach 90. wiązało się to z całkowitym odebraniem praw kobietom, a także odcinaniem dłoni złodziejom i publicznymi egzekucjami homoseksualistów. Jak będzie tym razem?

Talibowie z bronią patrolują ulice miast Afganistanu Talibowie z bronią patrolują ulice miast Afganistanu Źródło: East News
dijy0e4
dijy0e4

Talibowie przejęli władze w Afganistanie. Zrobili to w błyskawicznym tempie, jak tylko armia Stanów Zjednoczonych opuściła kraj.

Zamiast demokracji, którą przez ostatnie dwie dekady w Afganistanie próbowali wprowadzić Amerykanie i Europejczycy, obowiązywał będzie szariat. To zbiór praw, które są oparte na zasadach islamu, ponieważ talibowie nie uznają rozdziału prawa świeckiego od religijnego.

Do tego talibscy bojownicy dali się poznać jako ekstremiści, którzy skrajnie podchodzą do tego, co zapisano w Koranie, a także jego interpretacjach.

Zobacz także: Kolejny samolot z Afganistanu przyleci do Polski. Michał Dworczyk zdradza szczegóły

Szariat talibów. "Kobietom grozi odebranie ich podstawowych praw"

Najwięcej obaw opinii międzynarodowej budzą prawa kobiet w kraju, który opanowali talibowie. W latach 90., kiedy już rządzili Afganistanem, kobiet pozbawiono prawa do edukacji oraz pracy. Dom mogły opuszczać tylko z męskim opiekunem, a jak już do tego doszło, musiały być zakryte od stóp do głów.

dijy0e4

- Kobietom grozi odebranie ich podstawowych praw, takich jak prawo do pracy i prawo do edukacji – mówiła Wirtualnej Polsce Jagoda Grondecka, dziennikarka, która jest w Kabulu. - Talibowie zapewniają, że zmienili się pod tym względem, (…) ale mieszkańcy wielu części kraju donoszą, że te deklaracje nijak mają się do rzeczywistości - przyznała.

Pod koniec XX wieku kobiety, które sprzeciwiały się takiemu traktowaniu, były poddawane torturom, brutalnym karom chłosty czy publicznym egzekucjom.

- Dla kobiet, powrót talibów do władzy, to koniec marzeń o normalnym życiu. Czują się zdradzone i porzucone - podkreśliła.

Kamieniowanie, zakaz spożywania alkoholu, zamknięte kina

Talibowie przez lata słynęli ze swojej bezwzględności. Złodziejom obcinali dłonie, a za cudzołóstwo czy homoseksualizm skazywali na śmierć. Dokonywali publicznego kamieniowania.

dijy0e4

Mężczyźni w Afganistanie musieli za ich rządów nosić brody odpowiedniej długości. Zakazano spożywania alkoholu i jedzenia wieprzowiny. Zamykano miejsca rozrywki, takie jak kina.

Jak będą wyglądały rządy ekstremistów w trzeciej dekadzie XX wieku? To pokażą najbliższe miesiące. Na pytanie o kary śmierci dla osób, które pomagały wojskom NATO, rzecznik talibów nie odpowiedział.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dijy0e4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dijy0e4
Więcej tematów