PolskaSynod opolski o zmianach w Kościele

Synod opolski o zmianach w Kościele

Synod opolski dyskutuje nad zmianami w Kościele. Chodzi między innymi o skrócenie czasu homilii do 10 minut, podawanie komunii na rękę, kadencyjność proboszczów i dobrowolne opodatkowanie się wiernych na rzecz Kościoła a także obniżenie wieku emerytalnego księży z 75 do 70 lat.

13.11.2003 | aktual.: 13.11.2003 10:00

Rzecznik Episkopatu Polski, ksiądz Józef Kloch powiedział, że te zmiany mają służyć ożywieniu Kościoła, ale mogą być wprowadzane przy akceptacji wiernych. Gość Sygnałow Dnia dodał, że w całym kraju obowiązuje kodeks prawa kanonicznego ale jest też prawo obowiązujące w danej diecezji. Prawo takie - jak podkreślił - stanowi właśnie synod diecezjalny. Zaznaczył, że sam kodeks prawa kanonicznego nic nie mówi o podawaniu komunii świętej na rękę, natomiast II Synod Plenarny Polski mówi, że zasadniczo komunia święta jest podawana do ust ale nie wyklucza się innych form.

Ks. Kloch powiedział, że 30 listopada w kościołach będzie czytany list pasterski, w którym będą opisane nowe sformułowania pięciu przykazań kościelnych. Rzecznik nie chciał przed odczytaniem tego listu skomentować doniesień na temat zniesienia postu w wigilię. Powiedział tylko, że nawet gdyby tak się stało, to możliwość nie oznacza obowiązku.

Rzecznik Episkopatu Polski potwierdził, że kościół w Polsce czekają zmiany personalne. Ma to między innymi zwiazek z osiągnięciem wieku emerytalnego w grudniu przyszłego roku przez prymasa Polski Józefa Glempa. W marcu kończy się też kadencja prymasa jako przewodniczacego Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz także
Komentarze (0)