Trwa ładowanie...

Święczkowski: konieczne zwiększenie budżetu Prokuratury Krajowej

Istotne jest zwiększenie środków na koszty postępowań prokuratorskich o 15 mln zł; w tym roku zanotowaliśmy znaczny wzrost kosztów tych postępowań - powiedział prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Poinformował też o planach zakupu siedziby dla Prokuratury Krajowej.

Święczkowski: konieczne zwiększenie budżetu Prokuratury KrajowejŹródło: PAP, fot: Rafał Guz
de5iw3k
de5iw3k

W poniedziałek sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała dla sejmowej komisji finansów publicznych rządowy projekt nowelizacji ustawy budżetowej na 2017 r. w częściach odnoszących się do sądów powszechnych i prokuratury. W odniesieniu do prokuratury - jak poinformowano w uzasadnieniu projektu - przewidziano zwiększenie wydatków o 46 mln 719 tys. zł, z czego wydatki bieżące z przeznaczeniem na postępowania prokuratorskie miałyby się zwiększyć o 15 mln zł, zaś wydatki majątkowe z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań związanych z zakupem budynków dla prokuratur w: Krakowie, Chorzowie i Łodzi - o 31 mln 719 tys. zł.

- W tym roku zanotowaliśmy znaczny wzrost kosztów postępowań przygotowawczych w szczególności z uwagi na prowadzenie skomplikowanych, wieloosobowych śledztw gospodarczych, finansowych i skarbowych, które wymagają kosztownych opinii. Biorąc pod uwagę informacje o ilości zabezpieczeń majątkowych w toku nowo prowadzonych śledztw, te 15 mln zł niewątpliwie pomoże prokuraturze zapewnić środki na sfinansowanie kosztów tychże postępowań przygotowawczych - powiedział prok. Święczkowski. Jak dodał, prokuratura w ramach własnego budżetu także dokonała oszczędności.
Komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała także poprawkę, która ma zostać zgłoszona na dalszym etapie prac legislacyjnych, w komisji finansów publicznych. - To jest kwestia dotycząca pozyskania środków finansowych na zakup, jeszcze w tym roku, budynku na potrzeby Prokuratury Krajowej - powiedział prokurator krajowy.

- PK w tej chwili wynajmuje budynek od Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i rocznie ponosi około 9 mln zł kosztów tego wynajmu z kosztami utrzymania - zaznaczył Święczkowski. Dodał, że "tak się złożyło, iż jedna z istotniejszych instytucji państwa polskiego wynajmuje budynek i nie możemy tam ponosić żadnych długotrwałych nakładów inwestycyjnych związanych z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa systemów informatycznych i właściwych warunków pracy dla prokuratorów".
Jak powiedział w sierpniu "pojawiła się sytuacja, kiedy wicepremier Mateusz Morawiecki zaproponował, że być może takie środki finansowe w tegorocznym budżecie państwa się znajdą". - Udało się znaleźć te środki w budżecie Ministerstwa Sprawiedliwości (...) jeżeli się uda, to ten zakup się uda w tym roku, jeżeli nie, to będziemy wnioskować o uznanie za zobowiązanie niewygasające, żeby do końca marca ten zakup przeprowadzić - mówił.

- Nie będę na razie informował o lokalizacji tego budynku z uwagi na kwestię negocjacji handlowych. Mam nadzieję, że negocjacje pozwolą na zaoszczędzenie i nie wydamy wszystkich tych środków finansowych, jeśli je uzyskamy, ale to będzie zależało od kwestii negocjacji - zastrzegł.
Jak podkreślił "niewątpliwie bardzo dobrze by się stało, gdyby Prokuratura Krajowa, która w tej chwili ma dużo więcej zadań niż poprzednia Prokuratura Generalna, dysponowała swoim budynkiem należącym do Skarbu Państwa".

de5iw3k

Obecnie Prokuratura Krajowa ma siedzibę w budynku przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. W końcu 2012 r. ówczesna Prokuratura Generalna zawarła umowę najmu na 10 lat - do 31 grudnia 2022 r., z możliwością jej przedłużenia. Wcześniej siedziba PG znajdowała się przy ul. Barskiej - tamta nieruchomość również była wynajmowana.

W październiku rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2017. Jak informowano z danych sprawozdawczych i szacunkowych o wydatkach budżetu państwa wynika, że wydatki te będą istotnie niższe od zakładanych w ustawie budżetowej na 2017 r. W rezultacie możliwe będzie zwiększenie limitu wydatków w innych częściach budżetowych o prawie 9,4 mld zł.

Źródło: PAP

de5iw3k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de5iw3k
Więcej tematów