Trwa ładowanie...

Światowe Dni Młodzieży: zakaz używania materiałów pirotechnicznych, dronów, ruchu ciężarowego

• Małopolska wprowadza ograniczenia w ruchu ciężarówek w związku z ŚDM
• Nie będzie można nosić oraz używać rac i petard
• Będzie obowiązywał zakaz lotów dronów oraz samolotów sportowych i rekreacyjnych
• Alkohol podczas ŚDM będzie sprzedawany normalnie

Share
Światowe Dni Młodzieży: zakaz używania materiałów pirotechnicznych, dronów, ruchu ciężarowegoŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d1f8rd3

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży od poniedziałku w Krakowie będzie obowiązać zakaz lotów dronami, noszenia i używania wyrobów pirotechnicznych, a od środy 27 lipca przewożenia towarów niebezpiecznych, zaś ciężarówki o masie powyżej 12 t będą mogły jeździć tylko nocą.

Prohibicji nie będzie - alkohol będzie sprzedawany normalnie.

Jak poinformował rzecznik wojewody małopolskiego Krzysztof Marcinkiewicz, wprowadzone ograniczenia i zakazy będą obowiązywać czasowo - do 1 sierpnia, w okresie, gdy w Krakowie i Małopolsce przebywa w związku z ŚDM więcej osób i ruch drogowy będzie wzmożony.

d1f8rd3

Wokół: Krakowa (promień 100 km) i Częstochowy (promień 50 km), Kalwarii Zebrzydowskiej, Brzegów i Oświęcimia (promień 5 km) wyznaczonych zostało siedem stref ograniczonych lotów. Od poniedziałku do 1 sierpnia obowiązywać będzie bezwzględny zakaz wykonywania lotów przez: lotnictwo sportowe, aeroklubowe, rekreacyjne i kategoryczny oraz zakaz używania bezzałogowych statków powietrznych - dronów - dotyczy on zarówno lotów sportowo-rekreacyjnych, jak i "komercyjnych".

Wyrobów pirotechnicznych - petard i rac - nie wolno od poniedziałku nosić ani używać w Krakowie i na terenie gminy Wieliczka. Zakaz nie dotyczy uprawnionych służb, które używają rakiet sygnalizacyjnych podczas mgły lub deszczu, oraz organizatorów imprez i przedsięwzięć artystycznych, którzy wcześniej uzyskali na to zezwolenie.

W środę i czwartek po drogach Krakowa i powiatu krakowskiego w ciągu dnia nie będą mogły jeździć ciężarówki o masie całkowitej powyżej 12 t, nie będzie też można przewozić towarów niebezpiecznych. Wyjątkiem będzie autostrada A4.

Od piątku 29 lipca oba te zakazy będą obowiązywały między 5.00 a 22.00 na terenie Krakowa oraz powiatów krakowskiego, wielickiego oraz oświęcimskiego.

d1f8rd3

30 i 31 lipca TIR-y nie będą mogły w ciągu dnia jeździć ani wozić towarów niebezpiecznych w Krakowie i jeszcze większej liczbie powiatów: krakowskim, wielickim, wadowickim, myślenickim, bocheńskim, brzeskim oraz proszowickim, a 1 sierpnia między g. 5.00 rano a 15.00 w Krakowie (z wyłączeniem autostrady A4 i drogi S7 od węzła Kraków Bieżanów do węzła Kraków Przewóz).

- Dostawy paliw na stacje benzynowe będą się odbywały nocą i nie powinno być żadnych problemów z zaopatrzeniem - informuje rzecznik wojewody.

Zakazy dotyczące przewozów nie dotyczą m.in. autokarów, pojazdów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo lub biorących udział w akcjach ratunkowych, służących do przewozu lekarstw, paliw i substancji niezbędnych dla funkcjonowania szpitali. Szczegółowe rozporządzenia są opublikowane na stronie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W Krakowie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży dorożkarze nie będą mogli poruszać się po Rynku Głównym. Zakaz wszedł w życie już 19 lipca i będzie obowiązywał do końca miesiąca. Jak informował Urząd Miasta Krakowa, zakaz wynika z wymogów bezpieczeństwa oraz dużej liczby wydarzeń towarzyszącym ŚDM w rejonie rynku.

d1f8rd3

Na czas ŚDM wojewoda Małopolski uruchomił specjalny numer telefonu (non-emergency helpline) 987. Będzie on działał całą dobę do 1 sierpnia. - Na ten numer można zgłaszać przypadki budzące niepokój, ale niebędące zgłoszeniami alarmowymi np. uszkodzenie przystanku, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym. Można będzie również uzyskać informację o Światowych Dniach Młodzieży np. o tym, czy dana ulica jest przejezdna czy nie, czy można kupić bilet na pociąg, czy też są kolejki do kas i lepiej zrobić to przez internet - wyjaśnił Krzysztof Marcinkiewicz.

d1f8rd3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1f8rd3
d1f8rd3
Więcej tematów