Suszenie grzybów w piekarniku. Jaką temperaturę i czas wybrać?
Trwający sezon na grzyby zachęca wiele osób do tego, by wybrać się do lasu w poszukiwaniu smacznych i dojrzałych okazów. Po szczęśliwych zbiorach nadchodzi pora na to, by odpowiednio przygotować i przechować zebrane grzyby. Jedną z najskuteczniejszych metod na zachowanie ich smaku i aromatu oraz przedłużenie ich trwałości jest suszenie. W jaki sposób suszyć grzyby w piekarniku?
Suszenie to jeden z popularnych sposobów na konserwowanie żywności. Proces ten powoduje zredukowanie wody z produktu poprzez jej wyparowanie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko szybkiego popsucia się jedzenia. Grzyby można suszyć w specjalnie przeznaczonych do tego suszarkach elektrycznych. Jeśli jednak nie mamy do dyspozycji takiego urządzenia, można wykorzystać w tym celu piekarnik.
W trakcie suszenia grzybów trzeba pamiętać o pewnych zasadach, dzięki którym grzyby nie spleśnieją i nie zalęgną się w nich mole spożywcze. Prawidłowe suszenie grzybów w piekarniku gwarantuje, że zachowają one swój smak i wartości odżywcze.
W jakiej temperaturze suszyć grzyby w piekarniku?
Suszenie grzybów w piekarniku to dosyć proste zadanie. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu temperatury oraz czasu można w szybki sposób zyskać zdrowy dodatek do zup, sosów i innych potraw.
Na początku trzeba dokładnie oczyścić grzyby, pokroić je w równe plastry i rozłożyć na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Kolejnym krokiem jest uruchomienie piekarnika i ustawienie temperatury. Optymalny zakres to 40-50 stopni Celsjusza. Funkcja termoobiegu pozwoli na równomierne rozprowadzenie ciepłego powietrza w komorze piekarnika.
Dokładne ustawienie temperatury zależy od tego, jak duża ilość wody znajduje się w grzybach. W przypadku maślaków można rozpocząć suszenie grzybów od niższej temperatury, na przykład 35 stopni. W miarę jak woda będzie wyparowywać z produktów, można stopniowo zwiększać temperaturę.
Suszenie grzybów w piekarniku. Jak długo trwa?
To, jak długo suszyć grzyby w piekarniku zależy przede wszystkim od ich wielkości oraz tego, jak dużo jest w nich wody. Zazwyczaj proces trwa od 4 do 5 godzin. W trakcie suszenia warto na bieżąco kontrolować efekty.
Po zakończeniu suszenia, grzyby trzeba przełożyć na blat i odstawić do całkowitego wystygnięcia. Kiedy to nastąpi, gotowe produkty wystarczy przełożyć do czystego pojemnika ze szczelnym zamknięciem. Najlepiej wykorzystać do tego słoiki. W ten sposób wysuszone i przechowywane grzyby w pełni zachowają smak i aromat na wiele długich miesięcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grzyby suszone. Ważne zasady
Niezależnie od tego czy do suszenia grzybów wybraliśmy kupione, czy samodzielnie zebrane okazy warto pamiętać o kilku zasadach:
- Wybieramy tylko grzyby, co do których jesteśmy absolutnie pewni, że są jadalne.
- Przed suszeniem dokładnie oczyszczamy grzyby, ale ich nie myjemy. W ten sposób zgromadzą więcej wilgoci, której chcemy się pozbyć.
- Grzyby najlepiej pociąć w 4-5 cm plastry.