Suplement zamiast wypisów z indeksu
Od nowego roku akademickiego wszyscy absolwenci szkół wyższych będą otrzymywać po ukończeniu studiów dyplom wraz z suplementem, który będzie zawierał informacje o osiągnięciach studenta i jego kwalifikacjach zawodowych.
Suplement ma zastąpić wydawane przez uczelnie wypisy z indeksu. Dokument będzie zawierał informacje o ukończonym kierunku studiów i specjalizacji, osiągnięciach, odbytych kursach i kwalifikacjach zawodowych absolwenta.
Dokument wydawany będzie każdemu studentowi wraz z dyplomem ukończenia studiów. Na wniosek absolwenta suplement może zostać przetłumaczony na język angielski, niemiecki, francuski, hiszpański lub rosyjski.
Suplement ma ułatwić absolwentowi szukanie pracy. Dokument daje szansę absolwentowi zaprezentowania własnych osiągnięć i kwalifikacji zawodowych, a dla pracodawcy stanowi ułatwienie w analizie i ocenie tych dokonań - powiedziała Barbara Wierzbicka z Departamentu Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu.
Wydawanie suplementu związane jest z wejściem Polski do Unii Europejskiej i ma na celu dostosowanie szkolnictwa polskiego do wymagań tzw. procesu bolońskiego, który zmierza do ujednolicenia standardów kształcenia w krajach europejskich (nie tylko tych, które należą do Unii Europejskiej) do 2010 roku.
Najważniejsze założenia Deklaracji Bolońskiej, podpisanej w czerwcu 1999 roku, to m.in. wprowadzenie systemu czytelnych i porównywalnych stopni naukowych (dyplomów), wprowadzenie dwu-, a potem trzystopniowego systemu studiów, punktowy system rozliczania osiągnięć studentów oparty o standard ECTS (europejski system punktów kredytowych - European Credit Transfer System) oraz usuwanie przeszkód ograniczających mobilność studentów i pracowników naukowych.
Wzór suplementu został oparty na modelu opracowanym przez Komisję Europejską, Radę Europy oraz UNESCO/CEPES (CEPES to Europejskie Centrum Wyższej Edukacji z siedzibą w Rumunii). Większość krajów Unii Europejskiej wydaje swoim absolwentom suplementy do dyplomów - wyjaśniła Wierzbicka.
Każda uczelnia indywidualnie będzie podejmowała decyzję, ile stron będzie miał suplement. Uczelnie mogą rozszerzyć suplement w dwóch punktach: wpisując informację o osiągnięciach i wynikach w nauce absolwenta oraz w dodatkowych informacjach (uczelnie mogą zwiększyć ilość stron suplementu z czterech do piętnastu).
Rozporządzenie w tej sprawie wydał pod koniec lipca minister edukacji narodowej i sportu.(ab)