PolskaSuchocka i Drzewicki odejdą z Komisji Weneckiej. Nieoficjalne potwierdzenie ich następców

Suchocka i Drzewicki odejdą z Komisji Weneckiej. Nieoficjalne potwierdzenie ich następców

• Prof. Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński najprawdopodobniej będą reprezentować Polskę w Komisji Wenckiej
• Wirtualna Polska nieoficjalnie potwierdziła te informacje w MSZ
• Dotychczasowi członkowie Hanna Suchocka i prof. Krzysztof Drzewicki odchodzą z końcem maja, gdy kończą im się kadencje
• Rzecznik rządu: oficjalnie nie ma jeszcze wiążących decyzji co do ich następców

Suchocka i Drzewicki odejdą z Komisji Weneckiej. Nieoficjalne potwierdzenie ich następców
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Jacek Gądek

11.04.2016 | aktual.: 11.04.2016 13:40

Profesorowie Bogusław Banaszak i Mariusz Muszyński od maja br. mają być nowymi polskimi reprezentantami w Komisji Weneckiej - nieoficjalnie potwierdziła Wirtualna Polska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. - Być może coś się jeszcze zmieni, bo Suchocka jest pierwszą wiceprzewodniczącą Komisji, a to duży prestiż - mówi osoba znająca kulisy decyzji.

Z upływem kwietnia br. kończą się kadencje dotychczasowych członków Komisji Weneckiej - byłej premier Hanny Suchockiej i prof. Krzysztofa Drzewickiego. - Od 1991 r. Suchocka zasiadała w Komisji. Już wystarczy - mówi przedstawiciel MSZ. Wraz z Suchocką także Krzysztof Drzewicki ma opuścić skład Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo.

Nazwisko prof. Banaszaka wypłynęło w ostatnich miesiącach za sprawą opinii prawnych, które wydawał ws. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. W listopadzie prof. Banaszak w ekspertyzie dot. ustawy z 25 czerwca o TK stwierdził, że większość PO-PSL naruszyła konstytucję poprzez naruszenie zasad autonomii parlamentu, poprawnej legislacji i demokratycznego państwa prawnego. Uzasadniał ponadto, że skoro wybór sędziów TK nie został zakończony ślubowaniem w poprzedniej kadencji Sejmu, to wraz z nową kadencją procedura obsadzania stanowisk w TK podlega zasadzie dyskontynuacji. - Po zakończeniu kadencji Sejmu prezydent nie odbiera ślubowania od osób wybranych na stanowisko sędziego TK - czytamy w jego ekspertyzie z minionego roku.

Prof. Banaszak wydał też zbieżną z linią PiS opinię prawną ws. nieopublikowanego przez rząd wyroku TK z 9 marca. Ministerstwo Sprawiedliwości odmowę publikacji uzasadniało m.in. jego opinią. Prof. Banaszak był w latach 2006-2010 przewodniczącym Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Aktualnie jest dziekanem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Do Komisji Weneckiej nominację ma otrzymać także prof. Mariusz Muszyński, który został przez Sejm aktualnej kadencji wskazany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, a prezydent Andrzej Duda odebrał od niego ślubowanie. Jednak prezes TK prof. Andrzej Rzepliński - z racji orzeczenia TK - nie dopuszcza Muszyńskiego do orzekania.

Muszyńskiemu blisko do środowiska PiS. Zasiadał z ramienia tej formacji w Trybunale Stanu. W internecie zasłynął opiniami krytycznymi wobec postaci byłej koalicji rządowej. Ponadto brał udział w organizowaniu konferencji smoleńskich, podczas których za najbardziej prawdopodobne uznawane są alternatywne - zamachowe - teorie przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 r.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek mówił Wirtualnej Polsce, że nie ma mowy o odwoływaniu Suchockiej i Drzewickiego z Komisji Weneckiej, bo kończą im się kadencje. - Nie zamierzamy odwoływać Hanny Suchockiej z Komisji Weneckiej - stwierdzał. Według informacji przez niego przekazanych nie ma jeszcze wiążących decyzji co do ich następców, a oficjalnego podania Polaków mających zasiadać od nowej kadencji w Komisji Weneckiej należy się spodziewać bliżej końca kwietnia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Zobacz także
Komentarze (72)