Subwencja oświatowa na 2002 r. podpisana
Minister edukacji Krystyna Łybacka podpisała rozporządzenie w sprawie zasad podziału subwencji oświatowej dla jednostek samorządu terytorialnego. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia.
Podobnie jak w tym i w ubiegłym roku, będzie obowiązywać tzw. bon oświatowy - gminy i powiaty otrzymają kwoty zależne od liczby uczniów na ich terenie. Ta zasada uzupełniona jest tzw. wagami. Chodzi o to, że gminy, oprócz kwoty bazowej na każdego ucznia, dostają dodatkowe pieniądze w szczególnych przypadkach uwzględnionych w rozporządzeniu (wylicza się to z algorytmu).
Zgodnie z rozporządzeniem, w 2002 r. obowiązywać będą 32 wagi (w 2000 r. było ich 21, w 2001 r, - 30); 22 wagi odnoszą się do zadań szkolnych, 10 - pozaszkolnych.
Wprowadzono m.in. nową wagę dla uczniów klas lub szkół mniejszości narodowych i grup etnicznych, w których podstawowym językiem nauczania jest język takiej mniejszości, a liczba uczniów w szkole nie przekracza 42. Na każdego ucznia w takiej szkole samorząd dostanie dodatkowo połowę kwoty bazowej. W szkołach liczniejszych waga nie zmieni się i tak jak w obecnym roku kwota bazowa na ucznia będzie większa o 20%.
W rozporządzeniu utrzymano takie same, jak w obecnym roku, wagi dla dzieci specjalnej troski, odzwierciedlające nie tylko sposób kształcenia ich, ale przede wszystkim stopień i typ niepełnosprawności. W zależności od typu schorzenia dziecka samorządy otrzymają dodatkowo od 100 do 300% kwoty bazowej. W przypadku stwierdzenia kilku typów niepełnosprawności u jednego ucznia wagi się sumują.
Rozporządzenie modyfikuje naliczanie subwencji dla tzw. "biednych" samorządów (dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w gminach, w których dochód na mieszkańca stanowi nie więcej niż 85% średniego dochodu mieszkańca kraju). Zgodnie z tą wagą kwota bazowa wzrośnie o 5%. (jask)