Trwa ładowanie...
d19qkj6
kosmos
10-05-2006 21:15

Studenci skonstruowali prototyp skafandra kosmicznego

Zespół studentów z pięciu amerykańskich
uczelni zaprezentował prototyp nowego skafandra kosmicznego na
potrzeby przyszłych misji na Marsa. Ich projekt sfinansowała NASA.

d19qkj6
d19qkj6

Grupa 40 studentów z pięciu uczelni w stanie Północna Dakota dostało grant od NASA na konstrukcję nowego eksperymentalnego kombinezonu, który mógłby chronić amerykańskich astronautów podczas przyszłych wypraw na Czerwoną Planetę.

Stworzenie prototypu skafandra zajęło studentom rok czasu. Efekt ich pracy to dwuczęściowy kombinezon z przezroczystym hełmem. Waży 21 kg, ale w warunkach marsjańskiej grawitacji ważyłby tylko 7 kg - podkreślają wynalazcy.

Studenci zadbali o bezpieczeństwo astronautów. Wewnętrzna warstwa kombinezonu jest wykonana z najnowocześniejszego materiału ognioodpornego. Skafander ma być też wygodny i nie utrudniać ruchów. Konstruktorzy zapewniają, że astronauta będzie mógł w nim wspiąć się na stok o nachyleniu 45 stopni, a rękawice - oprócz zapewnienia ochrony przed niskimi temperaturami i ciśnieniem - poradzą sobie nawet z zawiązaniem buta.

Wewnątrz skafandra ma panować temperatura 38 st. C, wewnątrz kasku - 21 st. C. Studenci pomyśleli nawet o odpowiednim kolorze kombinezonu - uznali, że najlepszy będzie niebieski. Ich zdaniem, biały zbyt szybko pokryłby się pyłem pokrywającym powierzchnię Czerwonej Planety, co uczyniłoby astronautę praktycznie "niewidzialnym" dla obserwujących go kamer.

d19qkj6

Finansująca projekt NASA jest bardzo zadowolona z pomysłów i pracy studentów. Trzy z zaprojektowanych przez nich elementów skafandra doczekały się już własnych wniosków patentowych.

Eksperymentalny skafander zaprezentowano oficjalnie w ubiegłym tygodniu podczas symulacji marsjańskiego spaceru w słynącym z "księżycowego krajobrazu" parku narodowym Badlands w Północnej Dakocie. Zdaniem wielu naukowców może on przypominać ukształtowanie powierzchni Czerwonej Planety.

d19qkj6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d19qkj6
Więcej tematów