Strefy "bez dzieci". Co sądzą Polacy?
Blisko 60 proc. ankietowanych popiera wprowadzenie stref "bez dzieci" w hotelach czy w trakcie różnych wydarzeń - wynika z badania przeprowadzonego przez Ariadnę dla Wirtualnej Polski. 29 proc. badanych jest przeciwnego zdania.
Aquapark Fala w Łodzi zorganizował w sobotę 19 października "dzień bez dzieci". Na profilu spółki na Facebooku w informacji o akcji pojawiła się m.in. grafika z przekreślonym płaczącym dzieckiem i hasłami: "Fala tylko dla dorosłych" i "Dzieciom wstęp wzbroniony".
"Marzy Ci się cały dzień na basenie bez pisków, chlapania i kolejek na zjeżdżalnie? 19 października w Aquaparku Fala bawią się wyłącznie dorośli! (...) Dzieciom wstęp wzbroniony" - dodano w opisie.
Cała sprawa wywołała wielkie oburzenie wśród rodziców. Podkreślali, że jest to wykluczenie jednej z grup społecznych oraz stygmatyzowanie jej przez należącą do miasta spółkę. W sprawie interweniowała nawet Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak. Marcin Masłowski z Aquaparku Fala wyjaśnił, że inicjatywa to odpowiedź na potrzeby klientów, którzy regularnie zwracali się z prośbami o zorganizowanie wydarzeń bez udziału dzieci.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Strefy "bez dzieci". Polacy chcą takiego rozwiązania?
Wirtualna Polska postanowiła zapytać, co Polacy myślą o strefach "bez dzieci". Uczestnicy badania przeprowadzonego przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna odpowiedzieli na pytanie: "Jak oceniasz strefy 'bez dzieci' w hotelach czy w trakcie różnych wydarzeń?".
Ponad połowa ze wszystkich 1118 badanych osób (55 proc.) słyszała już o strefach, hotelach czy wydarzeniach "bez dzieci".
Spośród słyszących o takim rozwiązaniu (619 osób) większość ankietowanych - 57 proc. - popiera takie rozwiązania. W tym prawie jedna trzecia ankietowanych (30 proc.) wybrała odpowiedź "zdecydowanie popieram".
Odmiennego zdania jest 29 proc. badanych. W tym 15 proc. respondentów w tej grupie wskazało odpowiedź "zdecydowanie nie popieram", a 14 proc. - "raczej nie popieram".
14 proc. respondentów nie potrafiło jednoznacznie wskazać, czy jest za wprowadzeniem stref "bez dzieci" w miejscach publicznych.
Badanie dla Wirtualnej Polski zostało zrealizowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna w dniach 11-13 października 2024 roku. Badanie wykonano metodą CAWI na reprezentatywnej próbie 1118 pełnoletnich Polaków.