Strażacy wyważyli drzwi. Pijani rodzice zabarykadowali się z dziećmi
W Brzeszczach (Małopolska) pijani rodzice "opiekowali się" dwójką dzieci. Kobieta miała aż 3,5 promila alkoholu, mężczyzna - 2,1 promila. Nie chcieli otworzyć drzwi policji, strażacy musieli je wyważyć.
W poniedziałek 13 stycznia tuż przed godziną 15 policjanci z komendy powiatowej w Oświęcimiu otrzymali zgłoszenie od pracowniczek Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeszczach, że w jednym z domów jednorodzinnych na terenie miasta dwójka małoletnich poniżej lat 15 znajduje się pod opieką nietrzeźwych rodziców.
- Policjanci pojechali pod wskazany adres, gdzie zastali zgłaszające pracowniczki socjalne. Przekazały one, że z wnętrza domu słychać różne odgłosy oraz bełkotliwą mowę, jednakże pomimo wielokrotnego pukania nikt nie otwiera drzwi - informuje oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
Pijani rodzice zabarykadowali się z dziećmi
Policjanci na miejsce wezwali strażaków, którzy wyważyli drzwi wejściowe. W mieszkaniu znajdowali się pijani rodzice z 10-letnią córką. Po chwili do domu wrócił także 14-letni syn.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wjechał bmw w świąteczne dekoracje. Wszystko nagrała kamera
Badanie stanu trzeźwości 34-letniej matki wykazało, aż 3,5 promila alkoholu. Jej 32-letni mąż miał 2,1 promila. Oboje zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu oświęcimskiej komendy. Po wytrzeźwieniu mają usłyszeć zarzuty.
Dzieci zostały przetransportowane do placówki opiekuńczej w regionie.
Wobec obojga rodziców wszczęte zostało postępowanie w związku z narażeniem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia bądź życia małoletnich, nad którymi mieli obowiązek opieki. Grozi za to od 3 miesięcy do lat 5 więzienia.
Jak informuje rzecznik komendy, materiały dotyczące ujawnionego zaniedbania w sprawowaniu opieki nad dziećmi zostały przekazane do sądu rodzinnego w Oświęcimiu. Dodatkowo, jak ustalono, nie był to jednorazowy wybryk - para jest uzależniona od alkoholu.
Pilny apel policji z Oświęcimia
- Apelujemy o reagowanie na przypadki przemocy lub zaniedbania wobec dzieci, seniorów oraz osób z niepełnosprawnością - apeluje rzecznik policji. W przypadku podejrzenia przemocy należy skontaktować się z pracownikiem socjalnym, nauczycielem, pedagogiem, kuratorem sądowym oraz dzielnicowym. W pilnych przypadkach, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie, należy interweniować, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - dodaje.