PolskaStrażacy walczą z zatorami

Strażacy walczą z zatorami

Słupsk i trzy okoliczne gminy to jedyne miejsca w Polsce, w których w środę przed południem obowiązują alarmy przeciwpowodziowe - poinformowała straż pożarna.

W ciągu ostatniej doby, na 900 prowadzonych przez straż pożarną akcji ratowniczych związanych z miejscowymi zagrożeniami, 450 interwencji związanych było z podtopieniami i zalaniami terenów. W działaniach brało udział ponad 200 jednostek - powiedział rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej-Szefa Obrony Cywilnej Kraju Witold Maziarz.

Trudna sytuacja jest w województwie małopolskim. W Witowicach Dolnych utworzył się półkilometrowy zator lodowy, który stwarzał zagrożenie dla 20 domów mieszkalnych.

W województwie podkarpackim lokalne spiętrzenia wód występują na terenie gmin Iwonicz, Rymanów i Rzeszów. Na Kujawach i Pomorzu w gminie Koronowo woda podtopiła gospodarstwa. Również w Świętokrzyskiem spływająca z pól woda zalała 3 gospodarstwa w Skarżysku Kamiennej. Zatory lodowe tworzą się na Warmii i Mazurach.

W Zachodnioporskiem w dorzeczu rzeki Parsęty wprowadzono stan pogotowia przeciwpowodziowego dla Białogardu. Przybór wody wynosi od dwóch do trzech centymetrów na godzinę. Podobna sytuacja może wystąpić również w miejscowości Trzebiatów w powiecie gryfickim, na rzece Redze.

Na Śląsku rzeka Czarna Przemsza przekroczyła o 38 cm stan alarmowy w miejscowości Piwoń. Natomiast lokalne podtopienia terenu wystąpiły w trzech przypadkach na rzekach Brynica, Nacyna i Lizwarta. W województwie mazowieckim strażacy wypompowywali wodę z zalanych ulic i budynków.

W pozostałych województwach sytuacja jest stabilna i nie stwarza zagrożenia powodziowego. Rzeki płyną w swoich korytach i nie powodują rozlewisk.

Witold Maziarz powiedział, że jeżeli temperatura utrzyma się w granicach plus pięciu stopni, to można spodziewać się większej liczby przypadków podtopienia terenów, budynków i ulic.

W sobotę i niedzielę temperatura ma jednak spaść do kilku stopni poniżej zera, co spowoduje zatrzymanie dużej masy wody, która wytapia się ze śniegu i lodu. (mag)

lódwodapowódź

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)