Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli – Beata Szydło wymienia pięć propozycji rządu. Sprawdź, kiedy nauczyciele mieliby dostać podwyżki

Strajk nauczycieli – Beata Szydło wymienia pięć propozycji rządu. Wśród nich podwyżki, skrócenie stażu i dodatkowe środki dla nowych nauczycieli.

Share
Strajk nauczycieli – Beata Szydło wymienia pięć propozycji rządu. Sprawdź, kiedy nauczyciele mieliby dostać podwyżki
Źródło: East News, fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
d28z052

Strajk nauczycieli – Beata Szydło wymienia pięć propozycji rządu

Przypominamy, że w poniedziałek, 1 kwietnia 2019 rozpoczęło się kolejne już nadzwyczajne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego na temat trudnej sytuacji w oświacie. Uczestnikami spotkania poprzedzającego zapowiedziany strajk nauczycieli byli przedstawiciele MEN, OPZZZ, FZZ, ZNP oraz oświatowej "Solidarności". Wymieniając nowe propozycje, Beata Szydło mówiła między innymi o podwyżkach od września 2019, skróceniu stażu, dodatkowych środkach dla nowych nauczycieli, zmianie zasad ocen nauczyciela oraz określeniu minimalnej stawki wynagrodzenia.

Strajk nauczycieli – odpowiedź związków na propozycje Szydło

Według szefa ZNP, Sławomira Broniarza, rządowe propozycje stanowią powtórzenie tego, co zanegowali nauczyciele. Zaznaczył, że ich głównym oczekiwaniem nie są kolejne dodatki, ale wzrost wynagrodzenia zasadniczego. Jego zdanie podzielił przewodniczący branż nauki i oświaty Forum Związków Zawodowych, Sławomir Wittkowicz. Nie krył, że propozycje Szydło są jedynie powtórką opcji, które padły w styczniu i abstrahują od sytuacji w polskich szkołach i przedszkolach. Przypominamy, że w ramach negocjacji płacowych, które rozpoczęły się w styczniu, nauczycielom zaproponowano przyspieszenie trzeciej z zapowiedzianych pięcioprocentowych podwyżek (chodzi o 3 podwyżki wynagrodzeń po 5 proc, które zapowiedziano jeszcze w 2017). Pierwszą podwyżkę przyznano nauczycielom od kwietnia 2018, a drugą, od stycznia 2019. Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Karta nauczyciela, trzecią podwyżkę dostaną już we wrześniu 2019, choć początkowo przewidywano ją dopiero na styczeń 2020.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d28z052

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28z052
d28z052
Więcej tematów