Trwa ładowanie...

Strajk nauczycieli 2019. Czas na reakcję rządu

Rząd nie zgodził się w niedzielę wieczorem na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych. Rozpoczyna się więc strajk nauczycieli. To największy protest środowiska nauczycielskiego od 1993 r.

Strajk nauczycieli 2019. Czas na reakcję rząduŹródło: Google maps/screen
d21exr9

Tylko przedstawiciele NSZZ "Solidarność" przyjęli propozycję rządu, co wywołało falę krytyki. W najbliższym czasie Rada Krajowa podejmie decyzję, co do protestu członków Solidarności.

"Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ. Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!!" - napisał Sławomir Broniarz na Twitterze.

- Faktyczny wzrost wynagrodzeń, w którym pani premier Szydło mówi, że to bez mała 15 proc., w skali roku 2019 r. wynosi niewiele więcej ponad 8 pkt proc. - wyjaśniał dziennikarzom po wieczornych rozmowach szef ZNP.

d21exr9

Strajk nauczycieli - co z niezrzeszonymi?

Broniarz podkreślał, że do protestu dołączyła "wielosettysięczna" rzesza osób nienależących do żadnego związku zawodowego. Z wcześniejszych zapowiedzi, opartych na wynikach referendum strajkowego wynika, że do akcji przystąpić ma 79,5 proc. szkół w całej Polsce.

W Warszawie ma być zamkniętych ponad 150 przedszkoli, 100 szkół podstawowych oraz 30 liceów - wylicza RMF FM. W Łodzi na 350 placówek edukacyjnych i przedszkoli zastrajkuje 316. W Krakowie gotowość do strajku zadeklarowała większość placówek.

W Poznaniu do strajku zamierza przystąpić ponad 80 proc. z 251 szkół. Podobnie we Wrocławiu, gdzie w poniedziałek działać będzie tylko 15 proc. placówek.

d21exr9

W Gdańsku strajk zapowiedziało 127 szkół i przedszkoli, a w Lublinie 118 szkół.

Strajk nauczycieli - raporty z regionów

W praktyce, o tym ilu nauczycieli i ile szkół przystąpiło do strajku dowiemy się w poniedziałek przed południem, kiedy zostaną podliczone dane ze wszystkich regionów.

Jednak już wiadomo, że ostatni raz tak duży protest środowiska nauczycielskie zorganizowały ponad 25 lat temu.

d21exr9

Związki zawodowe chcą podwyżki o 30 proc. To dla nauczyciela stażysty oznacza wzrost wynagrodzenia o ok. 720 zł. miesięcznie, a dla nauczyciela dyplomowanego o ok. 990 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także Nauczyciele: chcemy tylko tyle, co krowa - i to na raty

d21exr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21exr9
Więcej tematów