Stoiber: konieczne polsko-niemieckie badania napływu pracowników do UE
Premier Bawarii Edmund Stoiber zaproponował w środę, by polskie i niemieckie instytuty badania opinii publicznej opracowały wspólnie ankietę, mającą badać napływ siły roboczej z państw kandydujących do Unii Europejskiej. Przebywający z jednodniową wizytą w Warszawie premier Bawarii wyjaśnił, że takie badania były już prowadzone przez instytuty w Niemczech, w Polsce i przy Komisjii Europejskiej. Jednak ich wyniki były rozbieżne.
18.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Według jednych, po rozszerzeniu Unii do Niemiec przyjedzie od 70 do 120 tys. obywateli z państw nowoprzyjętych, według innych ta liczba wynosić będzie 220 tys. Wspólne opracowanie projektu przez polskie i niemieckie instytuty pozwoli, zdaniem premiera Bawarii, określić, jakie będą rzeczywiste konsekwencje rozszerzenia Piętnastki i jakie obawy są z tym związane.
Na razie Stoiber uważa, że po rozszerzeniu wspólnoty powinno obowiązywać 7-letnie ograniczenie w dostępie do unijnych rynków pracy. Taka jest też propozycja Komisji Europejskiej. Na spotkaniu z bawarskim premierem minister Bartoszewski podkreślał, że takie ograniczenie nie jest potrzebne. Nie ma też powodu do obaw, że rozszerzenie spowoduje niekontrolowany napływ sił roboczej na unijne rynki. (kar)