ŚwiatStoiber: konieczne polsko-niemieckie badania napływu pracowników do UE

Stoiber: konieczne polsko-niemieckie badania napływu pracowników do UE

Premier Bawarii Edmund Stoiber zaproponował w środę, by polskie i niemieckie instytuty badania opinii publicznej opracowały wspólnie ankietę, mającą badać napływ siły roboczej z państw kandydujących do Unii Europejskiej. Przebywający z jednodniową wizytą w Warszawie premier Bawarii wyjaśnił, że takie badania były już prowadzone przez instytuty w Niemczech, w Polsce i przy Komisjii Europejskiej. Jednak ich wyniki były rozbieżne.

18.04.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Według jednych, po rozszerzeniu Unii do Niemiec przyjedzie od 70 do 120 tys. obywateli z państw nowoprzyjętych, według innych ta liczba wynosić będzie 220 tys. Wspólne opracowanie projektu przez polskie i niemieckie instytuty pozwoli, zdaniem premiera Bawarii, określić, jakie będą rzeczywiste konsekwencje rozszerzenia Piętnastki i jakie obawy są z tym związane.

Na razie Stoiber uważa, że po rozszerzeniu wspólnoty powinno obowiązywać 7-letnie ograniczenie w dostępie do unijnych rynków pracy. Taka jest też propozycja Komisji Europejskiej. Na spotkaniu z bawarskim premierem minister Bartoszewski podkreślał, że takie ograniczenie nie jest potrzebne. Nie ma też powodu do obaw, że rozszerzenie spowoduje niekontrolowany napływ sił roboczej na unijne rynki. (kar)

stoiberankietaunia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)