Stanowcze działania. Będą zmiany po zabójstwie ratownika
"Deklarujemy podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom" - napisały we wspólnym oświadczeniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Zdrowia. Oba resorty zapowiadają zmiany po tragicznej śmierci ratownika w Siedlcach.
W sobotę po godz. 18 doszło do tragedii w Siedlcach, gdzie karetka pogotowia ratunkowego została wezwana do udzielenia pomocy 59-latkowi. Mężczyzna, znajdując się pod wpływem alkoholu, zaatakował nożem dwóch ratowników w trakcie interwencji. Jednego ranił w klatkę piersiową, drugiego - w okolice nadgarstka.
Ratownik ugodzony nożem w klatkę piersiową został natychmiastowo przewieziony do szpitala, ale jego rana okazała się zbyt rozległa. 64-latek stracił sporo krwi i medykom nie udało się go uratować.
Stanowcze działania po morderstwie ratownika medycznego
Na tragedię w Siedlcach zareagował Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM), który zwrócił się do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sprawiedliwości o podjęcie natychmiastowych działań w celu przeciwdziałania agresji wobec ratowników medycznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tusk nowym przywódcą Europy? "Mógłby to wygrać w pierwszej turze"
Związek zaproponował m.in. zaostrzenie kar za napaść na ratowników medycznych, wprowadzenie skutecznych mechanizmów ochrony prawnej personelu medycznego, wprowadzenie monitoringu wizyjnego podczas interwencji w postaci kamer nasobnych personelu ZRM oraz zwiększenie nakładów na edukację i kampanie społeczne promujące szacunek dla ratowników medycznych.
Ratownicy chcą również organizacji szkoleń dla pracowników ochrony zdrowia z zakresu radzenia sobie z agresją oraz zapewnienia wsparcia psychologicznego dla ofiar agresji oraz wsparcia psychologicznego dla ratowników medycznych w miejscu pracy.
Wspólny komunikat resortów
Wspólny komunikat po sobotniej tragedii wydały też resorty spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia. W oświadczeniu przekazano kondolencje rodzinie i bliskim zmarłego ratownika.
"Wszelkie akty agresji wobec osób ratujących życie są absolutnie niedopuszczalne i zasługują na potępienie. Pragniemy podkreślić, że ratownicy medyczni, w trakcie wykonywania pracy, są szczególnie chronieni prawem i korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych" - czytamy w oświadczeniu obu resortów.
Ministerstwa zapowiedziały również "podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom". Oba resorty zobowiązały się do zintensyfikowania współpracy z organami ścigania "w celu szybkiego i skutecznego pociągania sprawców do odpowiedzialności za przemoc i akty agresji wobec ratowników medycznych".
Resorty mają też dokonać przeglądu przepisów dotyczących ochrony pracowników medycznych oraz wdrożenie dodatkowych szkoleń dla personelu medycznego w zakresie bezpieczeństwa oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Pełne wsparcie w realizacji tych postulatów zapewnił już minister sprawiedliwości Adam Bodnar.
Czytaj także: