Stan wyjątkowy. Wiemy, dlaczego dziś nie będzie podpisu Andrzeja Dudy
Prezydent Andrzej Duda podpisze rozporządzenie w sprawie wprowadzenia stanu wyjątkowego w czwartek. Jak ustaliła nieoficjalnie Wirtualna Polska, tak doradzało mu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Pierwotnie podpis miał być złożony w środę, ale w związku z rocznicą wybuchu II wojny światowej byłby - zdaniem otoczenia prezydenta - źle odebrany przez opinię publiczną.
- W środę podpisu prezydenta nie będzie. Był pomysł, żeby prezydent podpisał rozporządzenie pomiędzy uroczystościami z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu, a wizytą w szkole za okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Zarówno doradcy prezydenta, jak i urzędnicy BBN zasugerowali, żeby jednak w środę rozporządzenia nie podpisywać. A przesunąć o jeden dzień - mówi nam osoba z otoczenia Pałacu Prezydenckiego, znająca kulisy. W czwartek, od razu po prezydenckim podpisie, rozporządzenie ma zostać przesłane do Sejmu.
Powodem, dla którego podpis pojawi się w czwartek, jest rocznica wybuchu II wojny światowej. - Wprowadzanie stanu wyjątkowego w dniu napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę byłoby przez opinię publiczną źle odebrane. Czwartek jest neutralny - dodaje nasz informator.
Stan wyjątkowy. Mocne słowa w Wieluniu
Prezydent na porannych uroczystościach w Wieluniu podkreślał, że Polska nie pozwoli naruszać swoich granic.
- Będziemy odpowiedzialnie realizowali wszystkie nasze zobowiązania i te wobec naszych sojuszników w Sojuszu Północnoatlantyckim i te wobec ludzi, którzy z nami współdziałają, współpracują, a których trzeba ratować, ewakuować z trudnych miejsc i te, kiedy wobec naszych europejskich partnerów zobowiązujemy się do strzeżenia granicy Unii Europejskiej - mówił prezydent.
- Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych słów. Nie będę tolerował prób destabilizowania naszego kraju. Nie będę tolerował poniżania i prób zastraszania ludzi, którzy Polsce służą, z wielkim oddaniem i wielką odpowiedzialnością - podkreślał Andrzej Duda.
Po uroczystościach z okazji wybuchu II wojny światowej prezydent przed południem będzie uczestniczył w Kruszewie (woj. mazowieckie) w rozpoczęciu roku szkolnego.
Czytaj również: Stan wyjątkowy. Vera Jourova reaguje na ruch Polski
Wrzawa po słowach Andrzeja Dudy. Gorzki komentarz Kosiniaka-Kamysza
Przypomnijmy, że o wprowadzenie stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego, wystąpiła we wtorek Rada Ministrów. Pas ten obejmie 183 miejscowości (115 w woj. podlaskim i 68 w woj. lubelskim) bezpośrednio przylegające do granicy z Białorusią.
- Dzięki temu będziemy mogli lepiej zapewnić jakość szczelności naszej granicy i po prostu zapobiegać tym agresywnym działaniom, prowokacjom, które są cały czas prowadzone i nasilane ze strony reżimu Łukaszenki - zapewniał Mateusz Morawiecki.
Premier zwrócił uwagę, że podobne regulacje dotyczące stanu wyjątkowego wprowadziły już Litwa i Łotwa.
Stan wyjątkowy. Sejm zajmie się rozporządzeniem
Wprowadzenie stanu wyjątkowego wymusza na prezydencie określenie dokładnych informacji o tym, dlaczego został wprowadzony, ile będzie trwał, jaki obszar obejmuje i jakiego rodzaju ograniczenia wolności i praw człowieka, i obywatela zostaną użyte.
Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego prezydent przedstawia Sejmowi w ciągu 48 godzin od jego podpisania. Stan wyjątkowy obowiązuje od dnia ogłoszenia rozporządzenia. Sejm może w uchwale uchylić rozporządzenie i obowiązywanie stanu wyjątkowego.
Zgodnie z przepisami, na terenie objętym stanem wyjątkowym zostanie zawieszone prawo do organizowania i przeprowadzania zgromadzeń, imprez masowych oraz prowadzonych w ramach działalności kulturalnej imprez artystycznych i rozrywkowych, niebędących imprezami masowymi.
Jak poinformował RMF FM, decyzja, od której godziny ma obowiązywać stan wyjątkowy, w czwartek jeszcze nie zapadła. Może zapaść na spotkaniu technicznym w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.
Czytaj również: Wniosek o stan wyjątkowy na granicy. Lawina komentarzy