Trwa ładowanie...

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda: Nie pozwolimy naruszać naszych granic

- Nie pozwolimy naruszać naszych granic, będziemy realizować nasze zobowiązania. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań i słów, prób destabilizacji, zastraszania ludzi, którzy państwu służą - mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Wieluniu.

82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda: Nie pozwolimy naruszać naszych granic 82. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda: Nie pozwolimy naruszać naszych granic Źródło: PAP
d41o474
d41o474

Uroczystość w Wieluniu rozpoczęła się około godziny 4.30 na placu Legionów, znajdującym się w okolicach budynku szpitala Wszystkich Świętych, który był pierwszym celem niemieckich bomb. O 4.40 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. W hołdzie ofiarom bombardowania odczytany został apel poległych, a przemówienie wygłosił prezydent Andrzej Duda.

- To był poranek podobny do dzisiejszego. Niemieccy piloci pisali w swoich raportach o mgle i utrudnionej widoczności. Było ciemno tak jak teraz, kiedy nad mieszkańcami Wielunia otwarło się piekło, nie spodziewali się tego - powiedział Andrzej Duda. - To był akt terroru, to nie była zwykła wojna. To było od samego początku złamanie wszelkich wojennych zasad, które do dziś obowiązują - dodał.

d41o474

Andrzej Duda: Niech nikt nie śmie nas o nic oskarżać

Prezydent wspomniał również o dzwonie podarowanym Wieluniowi, w który w trakcie obchodów 80. rocznicy II wojny światowej w Warszawie bili przedstawiciele wielu państw sojuszniczych. - Ten dzwon, który bije teraz tutaj w Wieluniu jest dzwonem pamięci o 60 milionach ofiar II wojny światowej na całym świecie - mówił Duda. - Wieluń jest symbolem terroru wojennego, okrucieństwa i złamania zasad - stwierdził.

Zobacz także: Andrzej Duda: Dzwon, który bije w Wieluniu, jest symbolem 60 mln ofiar II wojny światowej

Duda przypomniał, że II wojna światowa pochłonęła życia 6 milionów Polaków. - Byliśmy pierwszą ofiarą II wojny światowej. Ci, którzy tu zginęli wyznaczyli naszą sytuację w II wojnie światowej. Byliśmy ofiarą - podkreślił prezydent.

- Nikt przyzwoity nie może się zgodzić na to, by po dziesięcioleciach oskarżać Polaków o jakikolwiek udział w zbrodniach drugiej wojny światowej. Polacy byli ofiarą i to jest prawda i to są fakty o tamtych latach - kontynuował. - Niech nikt nie śmie nas o nic oskarżać - zaznaczył.

d41o474

Andrzej Duda: Nie pozwolimy naruszać naszych granic

Prezydent przestrzegł, że naiwnością jest wiara, że wojna nie może się powtórzyć. - Nie można dać się złudzeniu, że nikt nas nie zaatakuje, zwłaszcza, gdy leży się w takim miejscu geograficznym, jak my (...). To nie powtórzy się tylko wtedy, kiedy będziemy silni (...) nie będzie się opłacało, bo będzie jasne, że spotka się to ze zdecydowaną reakcją - mówił Duda.

Głowa państwa odniosła się również do obecnej sytuacji w Polsce i na jej granicach.- Prowadzone są różne działania nazywane często hybrydowymi. Nie jest to wojna, którą można by nazwać wprost. To działania, które toczy się na różne sposoby. Musimy na to odpowiadać i odpowiadamy realizując różne zadania - zapewnił.

Warto wiedzieć: Andrzej Duda: To działania destabilizujące. Nie pozwolimy naruszać naszych granic

- Nie pozwolimy naruszać naszych granic, będziemy realizować nasze zobowiązania. Nie będę tolerował nieodpowiedzialnych zachowań i słów, prób destabilizacji, zastraszania ludzi, którzy państwu służą - grzmiał Duda.

d41o474

Po przemówieniu prezydenta nastąpiła wspólna modlitwa i odczytanie Apelu Poległych. Andrzej Duda złożył również wieńce pod pomnikiem upamiętniającym zbombardowaną synagogę w Wieluniu oraz pod pomnikiem upamiętniającym nalot bombowy na wieluński szpital pw. Wszystkich Świętych 1 września 1939 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d41o474
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41o474
Więcej tematów