Trwa ładowanie...

Morawiecki zawnioskował o stan wyjątkowy. Co to oznacza?

Premier Mateusz Morawiecki złożył do prezydenta wniosek o wprowadzenie na wybranych obszarach stanu wyjątkowego na okres 30 dni. Wniosek ma związek z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Wyjaśniamy, czym jest stan wyjątkowy.

Share
Morawiecki zawnioskował o stan wyjątkowy. Co to oznacza? Morawiecki zawnioskował o stan wyjątkowy. Co to oznacza? Źródło: PAP, fot: PAP/Wojciech Olkuśnik
d20dmsa

Stan wyjątkowy jest definiowany jako jeden ze stanów nadzwyczajnych, jakie można wprowadzić w Polsce na mocy Konstytucji RP. Można wprowadzić go na terenie całego kraju lub na wybranych jego obszarach. Decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego podejmuje prezydent na wniosek rządu.

Jego wprowadzenie niesie za sobą daleko idące konsekwencje dla obywateli i instytucji, polegające na ograniczaniu np. wolności obywatelskich.

W myśl przepisów stan wyjątkowy można wprowadzić maksymalnie na okres 90 dniu, a po tym okresie jednorazowo przedłużyć go o kolejne 60 dni. Zgodę na przedłużanie wydać musi Sejm.

d20dmsa

Co w praktyce oznacza wprowadzenie stanu wyjątkowego? Mogą być w tym czasie zawieszone prawa obywateli do:

  • zrzeszania się,
  • organizowania oraz przeprowadzania zgromadzeń,
  • organizowania oraz przeprowadzania imprez masowych, a także imprez artystycznych i rozrywkowych, które nie są imprezami masowymi,
  • strajków i wszelkich akcji protestacyjnych,
  • akcji protestacyjnych studentów.

Przesłanką do prowadzenia stanu nadzwyczajnego jest pojawienie się zagrożenia, do zwalczenia którego potrzebne są środki nie przewidziane w Konstytucji RP.

d20dmsa

Ustawodawca przewidział trzy rodzaje stanów nadzwyczajnych: stan wojenny, stan wyjątkowy oraz stan klęski żywiołowej.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: "Trzeba odróżnić migrantów i uchodźców"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d20dmsa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20dmsa
d20dmsa
Więcej tematów