Średniowieczna grzechotka znaleziona w Kaliszu
Średniowieczną grzechotkę znaleźli
archeolodzy podczas kolejnego etapu wykopalisk na kaliskim
Zawodziu. Ażurowa grzechotka ma około ośmiu centymetrów średnicy i
wykonana została z brązu. Jak podaje "Gazeta Poznańska" jest to
pierwsze tego typu znalezisko na ziemiach polskich.
Wcześniej znajdowane grzechotki wczesnośredniowieczne wykonane były z gliny - wyjaśnia historyk Sławomir Miłek.
Zabawka odkryta została na skraju osady, blisko cmentarzyska w jamie zasypiskowej, a więc w śmieciach sprzed tysiąca lat - informuje dziennik. Nie wiadomo, dlaczego tam się znalazła, bo nie jest uszkodzona. Niewykluczone, że to efekt sprzątania osady po pożarze.
Drugim niezwykle ciekawym znaleziskiem jest pochodzący z Rusi krzyżyk wykonany ze stopu miedzi i prawdopodobnie cyny.
Tego typu przedmioty już były odkrywane, ale na pograniczu ziem polskich i ruskich. Gazeta przypomina, że archeolodzy znaleźli już w Kaliszu unikatową ruską plombę. Kolejne znalezisko pochodzące z Rusi świadczy o żywych kontaktach wczesnośredniowiecznego grodu nad Prosną ze wschodni sąsiadem.
Na kaliskim Zawodziu archeolodzy wykopali też m.in.: ceramikę i bardzo dobrze zachowane monety. Po raz pierwszy udało się znaleźć topór. Do tej pory odkrywano tylko groty lub fragmenty włóczni.
Ciekawie zapowiadają się właśnie rozpoczęte badania na cmentarzysku, położonym w zachodniej części osady. W wierzchnich warstwach ziemi dr Tadeusz Baranowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk znalazł - poza kośćmi - wiele ozdób kobiecych, a wśród nich piękną, srebrną zausznicę koszykową i dwa paciorki ceramiczne.
Cały czas mamy nadzieję, że najciekawsze odkrycia są przed nami - mówi "Gazecie Poznańskiej" szef wykopalisk Leszek Ziąbka z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. (PAP)