Sprzęt dla wojska - do końca roku
Do końca roku ministerstwo obrony narodowej podejmie decyzje o zakupie sprzętu dla wojska, w tym samolotu wielozadaniowego, kołowego transportera opancerzonego, a także przeciwpancernych pocisków kierowanych.
23.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Wybór tego sprzętu zdecyduje o tym co będzie stanowiło podstawę uzbrojenia polskiego wojska przez najbliższe 25 lat.
MON zdecydował się ujawnić szczegóły trwających przetargów, bo jak powiedział w czwartek wiceszef resortu obrony Janusz Zemke w ubiegłych latach nie robiono tego, co budziło uzasadnione wątpliwości.
Do końca roku mamy dowiedzieć się kto wygrał, wart około 3,5 miliarda dolarów, przetarg na samolot wielozadaniowy.
Jeszcze w tym roku mamy również dowiedzieć się jaki transporter opancerzony otrzymają wojska lądowe. W grę wchodzą niemiecki Pandur II, kandyjska Pirania III oraz fińska Patria.
Każdy z nich miałby być produkowany w Polsce, odpowiednio w Obrum Gliwice, w Hucie Stalowa Wola, bądź - jeśli byłaby to Patria - w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach. Do końca 2008 roku zakupić mamy 400 transporterów bojowych i 200 transporterów bazowych.
Propozycje sprzedaży Polsce przeciwpancernych pocisków kierowanych złożyło 5 firm: z RPA, Rosji, Izraela, Francji i Szwecji. Pociski będą kosztować kilkaset milionów dolarów.
Ministerstwo obrony deklaruje, że prawidłowy przebieg wszystkich, aż 550 trwających w MON przetargów gwarantują nowe przyjęte w resorcie procedury.
Od pierwszego stycznia decyzje o zakupach zostały rozbite pomiędzy kilka jego pionów. Do tej pory zapadały one w jednym departamencie. Teraz zapotrzebowanie zgłasza Sztab Generalny, zatwierdza minister, a dopiero później realizuje departament. (and)