Trwa ładowanie...

Sprzeczka Sikorskiego i Mularczyka. "Nie mieliście jaj"

Szef MSZ Radosław Sikorski zadeklarował, że sprawa reparacji od Niemiec jest "zamknięta". Poseł PiS i autor raportu ws. reparacji Arkadiusz Mularczyk wskazał, że rząd PiS przyjął uchwałę ws. konieczności uregulowania tej kwestii i zażądał od nowych władz wskazania dokumentu, który wskazywałby, że sprawa jest zamknięta. "Szkoda, że nie mieliście dość jaj, aby żądanie reparacji przekazać Niemcom" - napisał Sikorski.

Kłótnia Sikorskiego i MularczykaKłótnia Sikorskiego i MularczykaŹródło: EPA, PAP, fot: Marcin Obara, Piotr Nowak
d1amelk
d1amelk

Podczas czwartkowej konferencji prasowej reporter Telewizji Republika zarzucił Sikorskiemu brak działań w kwestii reparacji wojennych od Niemiec.

- Sprawa reparacji jest zamknięta - odpowiedział minister spraw zagranicznych.

- Robicie na reparacjach politykę. Natomiast moja poprzedniczka, Anna Fotyga, już wiele lat temu, w odpowiedzi na interpelację poselską odpowiedziała, że reparacje już w Poczdamie zostały przywłaszczone przez Związek Radziecki i reparacji pozyskać się nie da - wskazał Sikorski. Kilka godzin później MSZ opublikował dokument podpisany przez Fotygę.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Starania o reparacje. Co załatwił Mularczyk?

Kłótnia Sikorskiego i Mularczyka

Do sprawy odniósł się autor raportu ws. reparacji Arkadiusz Mularczyk. Przypomniał, że 18 kwietnia 2023 roku w Monitorze Polskim została opublikowała uchwała ws. uregulowania kwestii reparacji.

d1amelk

"Czy panowie Donald Tusk i Radosław Sikorski mogą wskazać jakikolwiek dokument urzędowy, na podstawie którego twierdzą, że sprawa reparacji i odszkodowań jest zamknięta od strony formalnej i prawnej" - napisał.

"Szkoda, że nie mieliście dość jaj aby żądanie reparacji przekazać Niemcom" - odpowiedział mu Sikorski.

Mularczyk następnie pokazał komunikat MSZ z października 2023 roku informujący o przekazaniu stronie niemieckiej noty dyplomatycznej ws. reparacji.

d1amelk

"Przypominam, że publicznie ślubowałem, że jeśli załatwicie reparacje, to na was zagłosuję. Po 8 latach 'walki o reparacje' bilans przelewów wyniósł zero. Ale co Pan zapunktował u Kaczyńskiego, to Pańskie. Może wynagrodzi miejscem w znienawidzonym Parlamencie Europejskim" - napisał posłowi PiS Sikorski.

1 września 2022 roku zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł. Raport przygotował działający w poprzedniej kadencji parlamentu zespół, którym kierował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

d1amelk

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1amelk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1amelk
Więcej tematów