Trwa ładowanie...

Sprawa Wrzosek będzie wyjaśniana? Adwokatura wysłała pismo

Rzecznik Dyscyplinarna Adwokatury Ewa Krasowska wysłała pismo do Izby Adwokackiej w Warszawie o sprawdzenie, czy nie doszło do deliktu dyscyplinarnego ze strony adwokatów przy wnioskach, które miały zablokować działania PiS ws. mediów publicznych. Krasowska powołała się na tekst WP.

Sprawa Wrzosek będzie wyjaśniana? Adwokatura wysłała pismoSprawa Wrzosek będzie wyjaśniana? Adwokatura wysłała pismoŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d3t8hdv
d3t8hdv

Pod koniec marca dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik opisał sprawę wniosków podpisanych przez prokurator Ewę Wrzosek do sądów, które miały zablokować działania PiS ws. mediów publicznych, a powstały poza siedzibą prokuratury. W tekście przedstawiono poszlaki wskazujące na to, że dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne.

W dniu publikacji artykułu WP Główna Rzecznik Dyscyplinarna Adwokatury Ewa Krasowska wysłała pismo do Rzecznik Dyscyplinarnej Izby Adwokackiej w Warszawie, Anny Miki-Kozak. Krasowska powołała się na tekst Patryka Słowika i wskazała, że "zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia deliktu przez adwokatów". Na podstawie par. 19 pkt 4 Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych (znowelizowanego w 2018 r.) poleciła też zarządzenie czynności sprawdzających w tej sprawie.

Według doniesień "Rzeczpospolitej" pismo wpłynęło we wtorek po południu izby warszawskiej, ale nie podjęto na razie decyzji co do wszczęcia czynności.

d3t8hdv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Proszę się nie wyrywać". Poseł koalicji apeluje do Ziobry

Gerard Dźwigała, Główny Rzecznik Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych w odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej" wskazał, że nie ma kompetencji nadzorczych w stosunku do rzeczników dyscyplinarnymi Okręgowych Izb Radców Prawnych oraz uprawnienia do wydawania im poleceń, w szczególności w sprawie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.

- Natomiast z informacji prasowych wiadomo mi, że w sprawie zdarzeń opisywanych poniżej prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. W związku z tym, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, zakładam, że w razie stwierdzenia przez właściwe organy, że w sprawie zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa przez radcę prawnego lub aplikanta radcowskiego organ prokuratury poinformuje o tym właściwego rzecznika dyscyplinarnego, który na tej podstawie może zainicjować dochodzenie dyscyplinarne - komentuje Gerard Dźwigała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3t8hdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3t8hdv
Więcej tematów