Sprawa Wrzosek będzie wyjaśniana? Adwokatura wysłała pismo
Rzecznik Dyscyplinarna Adwokatury Ewa Krasowska wysłała pismo do Izby Adwokackiej w Warszawie o sprawdzenie, czy nie doszło do deliktu dyscyplinarnego ze strony adwokatów przy wnioskach, które miały zablokować działania PiS ws. mediów publicznych. Krasowska powołała się na tekst WP.
Pod koniec marca dziennikarz Wirtualnej Polski Patryk Słowik opisał sprawę wniosków podpisanych przez prokurator Ewę Wrzosek do sądów, które miały zablokować działania PiS ws. mediów publicznych, a powstały poza siedzibą prokuratury. W tekście przedstawiono poszlaki wskazujące na to, że dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance, która obecnie obsługuje media publiczne.
W dniu publikacji artykułu WP Główna Rzecznik Dyscyplinarna Adwokatury Ewa Krasowska wysłała pismo do Rzecznik Dyscyplinarnej Izby Adwokackiej w Warszawie, Anny Miki-Kozak. Krasowska powołała się na tekst Patryka Słowika i wskazała, że "zachodzi prawdopodobieństwo popełnienia deliktu przez adwokatów". Na podstawie par. 19 pkt 4 Regulaminu działania rzeczników dyscyplinarnych i zastępców rzeczników dyscyplinarnych (znowelizowanego w 2018 r.) poleciła też zarządzenie czynności sprawdzających w tej sprawie.
Według doniesień "Rzeczpospolitej" pismo wpłynęło we wtorek po południu izby warszawskiej, ale nie podjęto na razie decyzji co do wszczęcia czynności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gerard Dźwigała, Główny Rzecznik Dyscyplinarny Krajowej Izby Radców Prawnych w odpowiedzi na pytania "Rzeczpospolitej" wskazał, że nie ma kompetencji nadzorczych w stosunku do rzeczników dyscyplinarnymi Okręgowych Izb Radców Prawnych oraz uprawnienia do wydawania im poleceń, w szczególności w sprawie wszczęcia postępowania dyscyplinarnego.
- Natomiast z informacji prasowych wiadomo mi, że w sprawie zdarzeń opisywanych poniżej prowadzone jest postępowanie przygotowawcze. W związku z tym, na podstawie dotychczasowych doświadczeń, zakładam, że w razie stwierdzenia przez właściwe organy, że w sprawie zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa przez radcę prawnego lub aplikanta radcowskiego organ prokuratury poinformuje o tym właściwego rzecznika dyscyplinarnego, który na tej podstawie może zainicjować dochodzenie dyscyplinarne - komentuje Gerard Dźwigała.