Trwa ładowanie...
d2leqg2

Sprawa profesor Ewy Budzyńskiej. Jarosław Gowin: Nie ma zgody na ograniczanie wolności słowa

Wicepremier broni socjolog w sporze z władzami Uniwersytetu Śląskiego. Zapowiada powołanie specjalnej komisji. Z kolei wiceminister środowiska Michał Woś przekonuje, że "nie ma zgody na karanie za głoszenie katolickich poglądów".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Gowin zabrał głos ws. profesor Ewy Budzyńskiej
Jarosław Gowin zabrał głos ws. profesor Ewy Budzyńskiej (PAP, Fot: Łukasz Gągulski)
d2leqg2

Profesor Ewa Budzyńska przez prawie 30 lat wykładała socjologię rodziny na Uniwersytecie Śląskim. Zdecydowała się odejść z uczelni na znak "protestu przeciwko ideologizacji placówki". Wcześniej studenci zarzucili jej homofobię i antysemityzm. Rzecznik dyscyplinarny UŚ zażądał, aby wykładowczyni została ukarana naganą. W sprawę zaangażował się Jarosław Gowin.

"Nie ma zgody na ograniczenie wolności słowa, myśli i badań na polskich uczelniach. Sprawa prof. Budzyńskiej musi niepokoić każdego, komu bliski jest uniwersytecki etos. Dlatego jako minister powołam przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego specjalną komisję, która będzie przeciwdziałać naruszeniom wolności akademickiej" - napisał Gowin. Szczegóły mają zostać przedstawione jeszcze w styczniu.

Przeczytaj: Jarosław Gowin reaguje na rezygnację prof. Budzyńskiej. "Nie pozwolimy na cenzurę"

d2leqg2

Nauczycielkę akademicką broni również Michał Woś. "Trzeba stanąć murem za prof. Budzyńską. Nie ma zgody na karanie za głoszenie katolickich poglądów" - powiedział wiceminister środowiska. "Niebywały skandal. Nie pozwolimy cenzurować polskich naukowców przez poprawność polityczną" - dodał. Jego partia Solidarna Polska ogłasza podjęcie konkretnych działań - złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. możliwości popełnienia przestępstwa.

Przeczytaj również: Kulisy "targów" o rządowe posady. Awanse dla ludzi Porozumienia Jarosława Gowina. "Niektóre nominacje były wstrzymywane"

Zobacz też: Prawnik upomina Andrzeja Dudę. "Mija się z prawem"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2leqg2

Podziel się opinią

Share
d2leqg2
d2leqg2
Więcej tematów