Trwa ładowanie...
d3mpcn5

Sprawa Geralda Birgfellnera. Ambasada Austrii pisze do Giertycha

Przesłuchanie Geralda Birgfellnera odbyło się bez udziału osoby z Ambasady Austrii. By było to możliwe, o pomoc musi zawnioskować sam Austriak. "Otrzymałem list od Ambasadora Austrii" - poinformował Roman Giertych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kolejne przesłuchanie Geralda Birgfellnera odbędzie się 1 marca
Kolejne przesłuchanie Geralda Birgfellnera odbędzie się 1 marca (East News)
d3mpcn5

Kilka dni temu mecenasi Geralda Birgfellnera zwrócili się o ochronę dyplomatyczną i złożyli wniosek o dopuszczenie obserwatora ambasady Austrii do przesłuchań biznesmena.

Chcieli, by dyplomaci byli obecni na przesłuchaniach - 28 lutego i 1 marca. Jacek Dubois i Roman Giertych zwrócili się do ambasady Austrii zaniepokojeni dotychczasowym przebiegiem postępowania oraz informując o możliwości złamania konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.

Do wniosku odniosła się ambasada.

d3mpcn5

"Otrzymałem list od Ambasadora Austrii, w którym zapewnia mnie o uważnym śledzeniu sprawy z zawiadomienia Geralda Birgfellnera oraz sugeruje, że ewentualne większe zaangażowanie Ambasady byłoby możliwe po osobistym zwróceniu się o pomoc przez zawiadamiającego Austriaka" - napisał na swoim profilu na Twitterze Roman Giertych.

Wniosek o zwrot pieniędzy od Kaczyńskiego

Wcześniej Roman Giertych, występując jako pełnomocnik Geralda Birgfellnera, wezwał Jarosława Kaczyńskiego do zwrotu 50 tysięcy zł., "które nienależnie pobrał 7.02.2018 roku".

d3mpcn5

Chodzi o pieniądze, o kórych mówił austriacki biznesmen podczas zeznań w prokuraturze.

"Gerald Birgfellner zeznał bowiem w prokuraturze, że Jarosław Kaczyński nakłonił go do wręczenia 50 tys. zł dla księdza z rady fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna. Chodziło o budowę drapacza chmur w Warszawie" - informowała "Gazeta Wyborcza".

Oskarżenia Geralda Birgfellnera

Przypomnijmy, że Gerald Birgfellner oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o próbę oszustwa, domaga się od spółki Srebrna zapłaty ok. 40 milionów złotych. Chodzi o zlecenie budowy dwóch wieżowców tzw. K-Towers w centrum Warszawy. Biznesmen przygotowywał potrzebną dokumentację.

d3mpcn5

Nagrał prezesa Prawa i Sprawiedliwości, a stenogramy zostały później opublikowane przez "Gazetę Wyborczą", która ujawniła "aferę Srebrnej".

Jak wynika z nagrań, obcokrajowiec nie otrzymał wynagrodzenia za wykonaną pracę.

11 lutego w warszawskiej prokuraturze odbyło się przesłuchanie Geralda Birgfellnera. Zakończyło się w środę. Roman Giertych po przesłuchaniu austriackiego biznesmena napisał na Twitterze, że oczekuje "niezwłocznego wszczęcia śledztwa i rozpoczęcia zabezpieczania dowodów".

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

d3mpcn5

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Jasna deklaracja ministra rządu PiS ws. 500 plus na pierwsze dziecko

d3mpcn5

Podziel się opinią

Share

d3mpcn5

d3mpcn5
Więcej tematów