Sprawa Frasyniuka wraca do sądu. Chodzi o ostre słowa pod adresem żołnierzy
Wrocławski sąd uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i przekazał sprawę Władysława Frasyniuka do ponownego rozpatrzenia. W pierwszej instancji były poseł i opozycjonista z czasów PRL został uznanym winnym, ale sąd warunkowo umorzył sprawę. Działacz był oskarżony o znieważenie polskich żołnierzy. W jednym z wywiadów nazwał ich "śmieciami".
Proces apelacyjny w tej sprawie toczył się przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu z wyłączeniem jawności.
Obrońca Władysława Frasyniuka mec. Radosław Baszuk po zakończeniu rozprawy poinformował dziennikarzy, że wyrok pierwszej instancji został uchylony i sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez sąd rejonowy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Orzeczenie pierwszej instancji zaskarżyła obrona, która domagał się uniewinnienia, oraz prokuratura, która wnioskowała o wyrok skazujący dla Frasyniuka.
Ostre słowa Frasyniuka
Frasyniuk został oskarżony o użycie pod adresem żołnierzy ochraniających granicę państwową sformułowań "znieważających i poniżających ich w opinii publicznej oraz narażających na utratę zaufania potrzebnego dla pełnienia służby".
Chodzi o wypowiedź dotyczącą funkcjonariuszy zabezpieczających polsko-białoruską granicę, która w sierpniu 2021 r. padła na antenie TVN24.
- Słowo "żołnierz" jest upokarzające dla tych wszystkich, którzy byli na misjach polskich poza granicami. Mam wrażenie, że to jest wataha psów, która otoczyła biednych, słabych ludzi - mówił wówczas Frasyniuk. Dodał, że w taki sposób nie postępują żołnierze.
- Śmiecie. To nie są ludzkie zachowania. Trzeba mówić wprost. To antypolskie zachowanie. Ci żołnierze nie służą państwu polskiemu. Przeciwnie - plują na te wszystkie wartości, o które walczyli pewnie ich rodzice albo dziadkowie - powiedział.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie akt oskarżenia wobec byłego posła i opozycjonisty z czasów PRL skierowała do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Śródmieścia 23 grudnia 2021 r. Proces w pierwszej instancji rozpoczął się w czerwcu 2022 r. Były niejawny. Orzeczenie zapadło w sierpniu ubiegłego roku.
Czytaj więcej: