Trwa ładowanie...

Spotkanie V4. Morawiecki zaatakował opozycję

- Pozwolę sobie zabrać głos w sprawie kłamstw wywoływanych przez naszą szanowną opozycję, która próbuje nam insynuować, że chcemy doprowadzić do osłabienia Polski poprzez wyjście z Unii Europejskiej. To nie tylko fake news, ale też kłamstwo wywoływane po to, by osłabić UE - stwierdził Mateusz Morawiecki. Premier odniósł się też do planów Grupy Wyszehradzkiej dotyczących Bliskiego Wschodu.

Spotkanie V4. Morawiecki zaatakował opozycję Spotkanie V4. Morawiecki zaatakował opozycję Źródło: PAP, fot: Piotr Nowak
d30ci22
d30ci22

Premier wziął udział w spotkaniu V4 i prezydenta Egiptu w Budapeszcie. Morawiecki stwierdził, że całej Grupie Wyszehradzkiej zależy na tym, żeby na Bliskim Wschodzie był spokój i warunki do rozwoju, które zapobiegną migracji.

Morawiecki zapewniał też, że Grupa Wyszehradzka będzie nakłaniać kraje z zachodniej części UE do pogłębiania współpracy gospodarczej z Egiptem, bo leży to w obustronnym interesie.

- Egipt to wielki partner, 100 mln ludzi, bardzo przyszłościowy kraj, dlatego od kilku miesięcy Polska ma na zasadzie wzajemności zbudowaną współpracę poprzez tworzenie specjalnej strefy ekonomicznej w regionie Suezu skonstruowaną przez strefę z Katowic - powiedział.

Migracje. Egipt jak Polska?

Szef polskiego rządu przypomniał, że "problem migracji jest wielkim problemem współczesnych czasów".

d30ci22

Zobacz też: Wpis Morawieckiego. Cięta riposta posłanki Nowej Lewicy

- Migracje zewnętrzne napierające na południową granicę UE i wschodnią to wielki problem współczesnych czasów. Doceniamy jako V4 rolę Egiptu, dziękujemy prezydentowi Egiptu za to, że od 5 lat zabezpiecza granicę - powiedział.

Premier porównał aktualną sytuację w kraju do tej, która panuje w Egipcie.

- My Polacy borykamy się dzisiaj z podobnym, choć innym trochę problemem, gdzie w rolę mafii przemytniczej, tego niecnego procederu wcieliła się władza białoruska - powiedział.

d30ci22

Morawiecki odniósł się także do ostatnich protestów opozycji, która jest zdania, że PiS chce wyprowadzić Polskę z UE.

- Pozwolę sobie zabrać głos w sprawie kłamstw wywoływanych przez naszą szanowną opozycję, która próbuje nam insynuować, że chcemy doprowadzić do osłabienia Polski poprzez wyjście z Unii Europejskiej. To nie tylko fake news, ale też kłamstwo wywoływane po to, by osłabić UE - stwierdził.

Orban: Egipt najlepszym możliwym sojusznikiem

Głos podczas spotkania zabrał również premier Węgier Viktor Orban. Jak przekonywał, Unia Europejska będzie w stanie zwyciężyć kryzys migracyjny tylko wtedy, gdy będzie miała sojuszników zewnętrznych.

d30ci22

- Jeżeli UE i Egipt nie będą mogły kontynuować polityki, która zapobiegała migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie. Przekaz dzisiejszego spotkania jest taki, że wszyscy potrzebujemy tego, by Egipt się wzmocnił, nie tylko w kwestii ochrony granic, ale też gospodarczo. Niech ten stumilionowy kraj się rozwija, żeby mógł zapewnić młodym egipskim pokoleniom dobre, godne życie - stwierdził.

Przeczytaj także:

d30ci22
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30ci22
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ci22
Więcej tematów