Trwa ładowanie...

Protesty w Strefie Gazy. W ruch poszły ładunki wybuchowe i ostra amunicja

Palestyńczycy protestują przeciwko blokadzie ekonomicznej Strefy Gazy. W nocy na granicy z Izraelem pojawiły się setki osób. W ruch poszły ładunki wybuchowe, a druga strona odpowiedziała ostrą amunicją. Kilka osób zostało rannych.

Palestyńczycy protestują na granicy Strefy Gazy i IzraelaPalestyńczycy protestują na granicy Strefy Gazy i IzraelaŹródło: East News, fot: MAHMUD HAMS
d1d93po
d1d93po

Blokada, ograniczająca przepływ towarów, a także ludzi pomiędzy Strefą Gazy oraz Izraelem i Egiptem, trwa od 2007 roku. Wówczas kontrolę nad tym obszarem przejął Hamas - organizacja sprawująca władzę w Palestynie, która deklaruje zniszczenie Izraela.

Restrykcje spustoszyły gospodarkę tego obszaru. Dodatkowo zostały zaostrzone przez Izrael po 11-dniowej wojnie w maju. Rząd Benjamina Netanjahu, a teraz Naftali Bennetta domaga się zwrotu ciał dwóch żołnierz oraz uwolnienia cywilów, którzy najprawdopodobniej przebywają w niewoli Hamasu.

Nocne protesty na granicy Strefy Gazy i Izraela

W sobotę, 29 sierpnia, rozpoczęły się nocne protesty przeciwko blokadzie ekonomicznej Strefy Gazy. Setki aktywistów, wspieranych przez Hamas, udały się na granicę z Izraelem.

Zobacz także: Przeżyli cztery wojny Palestyny z Izraelem. "Nie mamy tu teraz przyszłości"

- Okupacja nie zazna spokoju, dopóki oblężenie naszej ukochanej ziemi nie zostanie zniesione - powiedział Abu Omar, rzecznik protestujących.

Palestyńscy manifestanci w środku nocy zaczęli rzucać w żołnierzy po drugiej stronie granicy ładunkami wybuchowymi. Wojsko odpowiedziało ogniem. Izrael oświadczył, że nie poniósł żadnych strat. Z kolei Palestyńczycy informują o pięciu rannych osobach.

d1d93po

Strefa Gazy. Miejsce odwiecznych sporów

Historia Strefy Gazy jest skomplikowana. Po drugiej wojnie światowej obszar kolonialnego Mandatu Palestyny został podzielony przez Organizację Narodów Zjednoczonych na dwa obszary: arabski i żydowski.

Gaza była kontrolowana przez Egipt. Seria konfliktów zbrojnych w regionie doprowadziła Izrael do przejęcia władzy po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Wtedy rozpoczęto budowę żydowskich osiedli.

Izraelczycy wycofali się ze Strefy Gazy w 2006 roku, a władzę przejęła w niej całkowicie Autonomia Palestyny, która nie jest w pełni uznawana przez organizacje międzynarodowe. Teoretycznie zajmuje ona teren Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu, ale ten nadal kontroluje Izrael.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1d93po
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1d93po
Więcej tematów