PolskaSpotkanie sygnatariuszy Paktu na Rzecz Integracji

Spotkanie sygnatariuszy Paktu na Rzecz Integracji


Spotkanie sygnatariuszy Paktu (PAP/Piotr Rybarczyk)
Premier Leszek Miller spotkał się we wtorek z sygnatariuszami Paktu na Rzecz Integracji - poinformowało Wirtualną Polskę Centrum Informacyjne Rządu.

Spotkanie było poświęcone omówieniu wykorzystania możliwości Paktu na Rzecz Integracji, który 22 sierpnia 2001 r. podpisali w imieniu swych partii: Jerzy Buzek, Bronisław Geremek, Leszek Miller oraz Maciej Płażyński.

Uczestnicy wtorkowych rozmów postanowili poszerzyć grono zwolenników integracji europejskiej i zaprosić do podpisania Paktu wszystkie partie, które chcą działać na rzecz wstąpienia Polski do UE. Kwestia integracji europejskiej wymaga działań, które daleko wykraczają poza podział na opozycję i partie rządzące - powiedział szef rządu.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: sekretarz Komitetu Integracji Europejskiej Danuta Hübner, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Wagner, sekretarz stanu w KPRM Tadeusz Iwiński, podsekretarz stanu w KPRM - Pełnomocnik Rządu do Spraw Informacji Europejskiej Sławomir Wiatr, były premier Jerzy Buzek, były minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek, przewodniczący Unii Wolności Władysław Frasyniuk, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Maciej Płażyński, oraz przewodniczący Ruchu Społecznego AWS Mieczysław Janowski.

Premier Miller zaproponował również, aby spotkania sygnatariuszy Paktu na Rzecz Integracji Europejskiej odbywały się regularnie i przyczyniały się m.in. do kształtowania właściwej polityki informacyjnej w tym zakresie.

Pomysłodawcami podpisania Paktu byli: Krzysztof Bobiński i Marek Sarjusz-Wolski z dwutygodnika poświęconego problemom integracji Polski z UE - "Unia & Polska".

Pakt na Rzecz Integracji zobowiązuje najważniejsze siły polityczne w Polsce do współpracy ponad politycznymi podziałami.

Partie rządzące będą sumiennie i dogłębnie informowały partie znajdujące się w opozycji o prowadzonych negocjacjach i konsultowały z nimi założenia strategii negocjacyjnej. Współdziałanie zostanie wzmocnione akcją informacyjną, by społeczeństwo uzyskało rzeczywisty dostęp do rzetelnej wiedzy o procesie akcesyjnym.(...) Porozumienie nasze ustanawiamy, aby osiągnąć najlepszy dla Polski wynik negocjacyjny, a w konsekwencji - najlepsze warunki dla naszego członkostwa w zjednoczonej Europie - głosi zawarty w sierpniu 2001 r. Pakt. (and)

paktintegracjapremier

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)