Trwa ładowanie...
d3nyt4k

Spotkanie Dulkiewicz-Morawiecki. Są pierwsze szczegóły

- To było spotkanie na dobrym poziomie. Wydarzenie w Gdańsku było nieporozumieniem ze strony Pani Prezydent, możemy o tym zapomnieć - mówił rzecznik rządu Piotr Muller. - Apelowałam do premiera o rozmowę ws. specustawy o Westerplatte - mówiła Aleksandra Dulkiewicz po wyjściu z KPRM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aleksandra Dulkiewicz przed spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim
Aleksandra Dulkiewicz przed spotkaniem z premierem Mateuszem Morawieckim (East News, Fot: PIOTR MOLECKI)
d3nyt4k

Rzecznik rządu poinformował na konferencji prasowej, że spotkanie było "więcej niż kurtuazyjne". Jednym z tematów była kwestia "miejsc pamięci".
- Kwestie opieki nad Westerplatte spoczywają na rządzie. Chcemy, aby to był element wspólnej troski państwa polskiego - przyznał Piotr Muller.

Rzecznik rządu zaznaczył, że "do tej pory miejsca pamięci nie były należycie zachowane, a rząd ma teraz zacząć wspierać upamiętnianie takich miejsc" - To także dotyczy Europejskiego Centrum Solidarności - dodał Muller.

Jeszcze we wtorek w Sejmie ma odbyć się spotkanie ws. Westerplatte. Na rozpoczynającym się posiedzeniu parlamentu w środę ma pojawić się rządowy projekt dot. przejęcia terenów Westerplatte - Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie to początek wspólnej dyskusji z władzami Gdańska - powiedział rzecznik rządu.

d3nyt4k

Zobacz także: Andrzej Duda rośnie w siłę? Jest coś, co "pomoże mu w kampanii"

Dulkiewicz: zaprosiłam premiera na wspólne obchody

- Rozmowa przebiegła w bardzo dobrej atmosferze. Poruszyliśmy kilka ważnych tematów, w tym dla mnie szczególnie istotny – rozwój portu. Drugi to Westerplatte - mówiła po wyjściu z KPRM Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska zaapelowała do premiera o "rozmowę ws. projektu specustawy dotyczącego tego miejsca".

d3nyt4k

- Premier Morawiecki zapowiedział rozmowy z ministrem Sellinem (odpowiedzialnym za projekt dot. Westerplatte - przyp. red.). Wierzę, że argumenty gdańszczan zostaną wysłuchane. Pamięcią nie można handlować - stwierdziła Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska podczas spotkania "odniosła wrażenie, że koncepcje zaprezentowane premierowi, są dla niego nowe".

Dulkiewicz poinformowała na konferencji o zaproszeniu dla premiera z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Pan Premier zaproszenie przyjął. Wniosek, który wyciągam z rozmowy jest taki, że spotkamy się przy pomniku - mówiła Dulkiewicz. Prezydent Gdańska dodała, że Morawiecki "też czuje, że potrzebujemy odnowy wspólnoty".

Dulkiewicz: przekazałam premierowi tezy

- Powiedziałam panu premierowi, że tezy samorządowców to nie jest temat zamknięty, wręcz przeciwnie. Kiedy stawia się tezy, to jest to zaproszenie do rozmowy - stwierdziła prezydent Gdańska. Dodała, że "premier i podległe mu służby będą chciały uczestniczyć w tym dialogu, debacie publicznej na temat kondycji samorządu i państwa polskiego".

Prezydent Gdańska była pytana także o Europejskie Centrum Solidarności. - To premier poruszył ten temat, widać że jest to dla niego temat troski. Zaprosiłam go do zwiedzenia wystawy stałej - mówiła Dulkiewicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3nyt4k

Podziel się opinią

Share
d3nyt4k
d3nyt4k
Więcej tematów