Trwa ładowanie...

Radni Gdańska przyjęli apel przeciwko wywłaszczeniu Westerplatte. Przeciwko PiS

Gdańscy radni przyjęli przygotowywany przez klub Koalicji Obywatelskiej apel ws. przejęcia przez rząd terenu podlegającemu miastu, na którym mieści się jedna z placówek Muzeum Gdańska. Radni PiS wielokrotnie chcieli zdjąć go z porządku obrad.

Share
Radni Gdańska przyjęli apel przeciwko wywłaszczeniu Westerplatte. Przeciwko PiS
Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d2e8v3g

Sprawa dotyczy projektu posłów PiS, który wpłynął do Sejmu 8 maja. Pomysł dotyczy "wprowadzenia rozwiązań mających na celu usprawnienie budowy oddziału Muzeum Westerplatte w Gdańsku". Zdaniem autorów półwysep "nie został godnie zagospodarowany w porównaniu do swojej rangi". Według prezydent Gdańska rząd chce zabrać teren "pod określone cele polityczne".

Klub radnych Koalicji Obywatelskiej przygotował apel, w którym protestował przeciwko projektowi tej ustawy - podaje dziennikbaltycki.pl. Radni Prawa i Sprawiedliwości chcieli zdjąć go z porządku obrad czwartkowej sesji. Ostatecznie apel został przyjęty. Za głosowało 21 radnych klubów Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska, jeden się wstrzymał, a wszystkich 11 z PiS było przeciw.

Podczas dyskusji przed głosowaniem szef klubu KO Cezary Śpiewak-Dowbór, wyraził obawę, że po przyjęciu ustawy istnieje ryzyko wyburzenia Pomnika Obrońców Wybrzeża. Przypomniał również incydent, kiedy nie pozwolono harcerzom odczytać Apelu Pamięci. Kacper Płażyński z PiS powiedział z kolei, że Gdańsk zbyt często jest przedmiotem afer, a rząd chce zainwestować w teren ponad 100 mln zł.

d2e8v3g

Planom wyburzania pomnika zaprzeczył Andrzej Skiba z PiS. Apel nazwał kuriozalnym, a argumenty dziwnymi. - Miasto nie ma pomysłu na Westerplatte. Tam śmierdzi moczem i walają się butelki po alkoholu. Po co ta hucpa? - dodał Karol Rabenda, również z PiS. - Sprowadzenie tego do moczu i śmieci uwłacza tematowi - skomentowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zobacz także: Wybory do PE. Jacek Sasin uderza w Donalda Tuska

Źródło: dziennikbaltycki.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e8v3g

Podziel się opinią

Share
d2e8v3g
d2e8v3g
Więcej tematów