PolskaSpotkali się przy krzyżu, by uczcić pamięć bezdomnych

Spotkali się przy krzyżu, by uczcić pamięć bezdomnych

Bezdomni, młodzież, wolontariusze i władze Kielc spotkali się obok dworca PKP, przy krzyżu poświęconym bezdomnym i ubogim zmarłym na ulicy.

Na krzyżu, postawionym w 2002 r., znajduje się ok. 70 nazwisk bezdomnych. Jeden z bezdomnych odczytał nazwiska 10 osób - dziewięciu mężczyzn i kobiety - którzy zmarli w tym roku. Przy krzyżu odmówiono modlitwę w intencji zmarłych na skutek trudnej sytuacji życiowej.

Odczytano także przesłanie - fragment listu - jednego z kieleckich bezdomnych, który jest w areszcie. "Nazwiska na tym krzyżu są po to, aby nikt o nich nie zapomniał. Przypominają nam, żeby już nikt nie odszedł z tego świata w nędzy, bez przyjaciela, bez domu. Podpowiadają nam, że nie odeszli tak sobie, tylko żeby biedni bezdomni coś zrobili od siebie, żeby nie odejść z tego świata tak, jak oni odeszli" - napisał mężczyzna.

Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, który przypadał w niedzielę, 17 października. W uroczystości wzięło udział około 30 osób: bezdomni, młodzież, wolontariusze z różnych organizacji oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Słoń.

Później przy replice paryskiej Płyty Praw Człowieka, który znajduje się na kieleckim deptaku, prezydent Lubawski podkreślał, że osoby, których nazwiska umieszczono na krzyżu, były kielczanami.

- Oni najczęściej nie mieli swojego adresu zamieszkania, ale to, że przyjechali do nas; to, że tutaj mieszkali bądź zmarli, stanowi o tym, że są kielczanami - mówił Lubawski.

- Na pytanie, czy zrobiliśmy wszystko, by tym ludziom pomóc, odpowiadam nie, ale staramy się zjednoczyć ludzi, którzy są w stanie dać z siebie wiele, gdyż bezdomność jest to problem w skali naszego miasta, państwa, Europy i świata - dodał prezydent. Podziękował także stowarzyszeniom i instytucjom pomagającym ubogim.

Podczas uroczystości odczytano także fragment przesłania skierowanego przez młodzież - pod patronem ruchu ATD Czwarty Świat - do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, w związku z ogłoszeniem 2010 roku Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.

Płyta Praw Człowieka została odsłonięta w Kielcach w 2007 r., tuż przed wejściem do tunelu pod dworcem PKP. Jest repliką płyty poświęconej ofiarom głodu, przemocy i ubóstwa, którą odsłonięto w 1987 r. w Paryżu na placu Trocadero. Kielce są do tej pory jedynym miastem w Polsce - z ponad 30 na całym świecie - w których znajduje się replika płyty.

W Kielcach na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego odbyła się debata na temat roli wolontariatu w walce ubóstwem. Po konferencji w hali dworca PKS z koncertem wystąpiła młodzież z kieleckich klubów "Wolna Strefa".

Po południu w bazylice katedralnej odprawiono mszę św. w intencji ofiar nędzy i walczących z ubóstwem. Zaplanowano także poczęstunek w Schronisku św. Brata Alberta.

Uroczystości w Kielcach zorganizowali m.in.: ruch ATD Czwarty Świat, Caritas diecezji kieleckiej i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Kielczanie współpracujący z ATD, od kilku lat upamiętniają osoby bezdomne i ubogie.

Międzynarodowy Ruch ATD "Czwarty Świat" powstał w 1957 roku we Francji z inicjatywy ojca Józefa Wrzesińskiego, syna polskiego emigranta i Hiszpanki, który wychował się w wielkiej nędzy, a potem pracował z ludźmi ulicy. Z inicjatywy ATD 17 października - na pamiątkę tego dnia w 1947 roku, gdy ogłoszono Deklarację Praw Człowieka - jest Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (103)