Trwa ładowanie...
d13sf0w

Wojciech Lubawski

Najnowsze informacje
2.8
(5 głosów)
Oceń:
Miejsce urodzenia:

Kielce

d13sf0w

Wojciech Lubawski to polski polityk, związany ze strukturami samorządowymi województwa świętokrzyskiego. Pełnił funkcję wojewody, a następnie prezydenta Kielc.

Wojciech Lubawski – wykształcenie i praca zawodowa

Wojciech Jerzy Lubawski urodził się 22 kwietnia 1954 roku. Pochodzi z Kielc, gdzie w późniejszych latach zaangażował się w działalność polityczną. Jest absolwentem kieleckiego Technikum Budowlanego. Wojciech Lubawski ukończył studia wyższe na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej.

W kolejnych latach podjął pracę na budowie niedaleko Przemyśla w charakterze majstra. Potem przez ponad dwadzieścia lat pracował w kieleckiej firmie Chemadin Export, w której piął się po szczeblach kariery, obejmując ostatecznie stanowisko prezesa.

Wojciech Lubawski – kariera polityczna

Działalność polityczna Wojciecha Lubawskiego rozpoczęła się wraz z objęciem przez niego stanowiska wojewody świętokrzyskiego w 1999 roku. Stało się to za sprawą rekomendacji ze strony Akcji Wyborczej Solidarność, w ramach której Wojciech Lubawski był członkiem rady politycznej Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów. Obowiązki wojewody pełnił do 2001 roku.

W tym samym roku założył autorskie stowarzyszenie Samorząd 2002, które rok później wraz z Porozumieniem przystąpiło do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego – Ruch Nowej Polski. Wojciech Lubawski objął w nim fotel członka zarządu w strukturach świętokrzyskich.

Program wyborczy Wojciecha Lubawskiego, a także jego zamiłowanie do rodzinnego miasta przyniosły mu zwycięstwa w czterech kolejnych wyborach na stanowisko prezydenta Kielc. Po raz pierwszy funkcję objął w 2002 roku, startując z ramienia ruchu Porozumienie Samorządowe. Z list tego ugrupowania kandydował za każdym razem. W 2006 roku został poparty przez całe środowisko prawicowe i zwyciężył w pierwszej turze. Podobnie stało się cztery lata później, podczas wyborów samorządowych 2010. Wsparty przez Prawo i Sprawiedliwość, choć nadal z ramienia PS, Wojciech Lubawski z powodzeniem, choć niewielką przewagą, zwyciężył i zapewnił sobie reelekcję na stanowisku prezydenta Kielc również w wyborach samorządowych w 2014 roku. W kwietniu 2018 roku zgłosił, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach do samorządu 2018.

W 2015 roku Wojciech Lubawski został powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę do Narodowej Rady Rozwoju. W 2017 roku, jako osoba bezpartyjna, rozpoczął współpracę w charakterze doradcy w partii Porozumienie.

Wojciech Lubawski – odznaczenia

Wojciech Lubawski w 2008 roku został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2016 roku również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 roku wschodni sąsiedzi odznaczyli samorządowca ukraińskim Orderem Księcia Jarosława Mądrego V klasy.

Wojciech Lubawski – rodzina

Żoną Wojciecha Lubawskiego jest Małgorzata Lubawska. Para ma dwoje dzieci: syna Wojciech i córkę Małgorzatę.

Wojciech Lubawski jest współautorem książki "Małgorzata idzie na wojnę".

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13sf0w
d13sf0w
d13sf0w
Więcej tematów
d13sf0w