Rozłam stał się faktem. Posłowie tej partii mają problem
Narasta spór pomiędzy władzami Polskiej Partii Socjalistycznej a kołem PPS w parlamencie. Rada Naczelna partii wycofała w niedzielę zgodę na posługiwanie się nazwą, znakami, symbolami dotychczasowej reprezentacji w Sejmie i Senacie.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.
"Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej cofa zgodę na posługiwanie się nazwą, znakami, symbolami oraz skrótami Polskiej Partii Socjalistycznej dotychczasowemu Kołu Parlamentarnemu PPS" - głosi uchwała przejęta przez partię.
"Traci moc Uchwała Rady Naczelnej PPS z dnia 15 stycznia 2022 roku w sprawie współpracy z Kołem Parlamentarnym PPS. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia, tj. 05 lutego 2023 roku" - czytamy.
Pod uchwałą podpisany jest przewodniczący Rady Naczelnej PPS senator Wojciech Konieczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: Wiceminister zdradza. "Premier zalecił racjonalizację"
Uchwała, jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, jest efektem sporu w sprawie dalszej strategii politycznej. Lider PPS Wojciech Konieczny, jak można było usłyszeć od członków koła, opowiadał się za współpracą z pozostałymi partiami lewicowymi - przede wszystkim z Nową Lewicą i Razem oraz ewentualnymi wspólnymi listami wyborczymi.
Pozostali członkowie koła, które powstało w grudniu 2021 roku w wyniku konfliktu w klubie Lewicy, byli niechętni ponownemu podejmowaniu współpracy przede wszystkim z kierowaną przez Włodzimierza Czarzastego Nową Lewicą.
W dotychczasowym kole PPS poza senatorem Koniecznym byli dotąd: przewodnicząca koła Joanna Senyszyn, poseł Andrzej Rozenek (oboje to dotychczasowi członkowie władz PPS), poseł Robert Kwiatkowski oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że koło będzie nadal działać, tylko pod inną nazwą.