Trwa ładowanie...

Spór o ukraińskie zboże. Jest ważny komunikat

Ministrowie Polski i Ukrainy zgodzili się znaleźć rozwiązanie w sprawie zboża, które uwzględni interesy obu krajów - poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy. - Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami - przekazał z kolei polski minister Robert Telus.

Minister rolnictwa Robert TelusMinister rolnictwa Robert TelusŹródło: PAP, fot: PAP/Wojtek Jargiło
dt7r137
dt7r137

Jak przekazał ukraiński resort, minister Mykoła Solski odbył telefoniczną rozmowę z szefem polskiego ministerstwa rolnictwa Robertem Telusem.

"Ministrowie omówili sytuację, a także propozycję Ukrainy dotyczącą jej rozstrzygnięcia i zgodzili się znaleźć rozwiązanie, które uwzględni interesy obu krajów" - napisano w komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czarna lista firm. Minister dał słowo, teraz się tłumaczy. "Czekam na koniec śledztwa"

"Strony potwierdziły bliskie i konstruktywne relacje, które wielokrotnie demonstrowały i zgodziły się na stworzenie wariantu interakcji eksportowej w najbliższej przyszłości" - dodano.

dt7r137

Podkreślono, że kolejne rozmowy odbędą się w najbliższych dniach. Mają być omawiane kwestie zaproponowane przez obie strony.

Telus: Ukraina zaczęła rozmawiać z nami, a nie nad naszymi głowami

Telus przekazał PAP, że rozmawiał z Solskim i przekazał, że w "skarga, która jest złożona do WTO szkodzi naszym relacjom". - Powinni tę skargę wycofać - ocenił minister.

Jego zdaniem wypowiedzi ukraińskich przedstawicieli, cytowane przez media, szkodzą naszej relacji. - Ale zawsze jesteśmy gotowi do rozmów, z tym że interes polskiego rolnika jest dla nas najważniejszy - podkreślił szef MRiRW.

Jak dodał, cieszy się, że "Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami".

Konflikt o zboże

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września. Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE.

Decyzja doprowadziła do tarć między Ukrainą a Polską. Ukraińcy zapowiedzieli złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu, a prezydent Wołodymyr Zełenski stwierdził nawet, że Polska, Węgry i Słowacja "robią miejsce na scenie dla moskiewskiego aktora".

dt7r137

Czytaj więcej:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dt7r137
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dt7r137
Więcej tematów