Trwa ładowanie...
dzvotor

Spór o skandaliczne słowa Władimira Putina. Głos zabrała ambasador USA Georgette Mosbacher

Nie milkną echa ostrych słów Władmira Putina o Polsce. Spór skomentowała ambasador USA w Polsce. "Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu" - napisała Georgette Mosbacher na Twitterze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ambasador USA Georgette Mosbacher
Ambasador USA Georgette Mosbacher (Agencja Gazeta, Fot: Słwomir Kamiński)
dzvotor

Nie ma wątpliwości, po której stronie opowiedziała się ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher zwróciła się bezpośrednio do prezydenta Rosji. Wpis zrobiła w jęz. polskim i angielskim

"Drogi Prezydencie Putin, Hitler i Stalin zmówili się, aby rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu" - napisała Georgette Mosbacher na Twitterze.

Władimir Putin uderza w Polskę

Podczas ostatniej konferencji prasowej przed świętami Władimir Putin oskarżył Polskę, że jest współodpowiedzialna za drugą wojnę światową. Powiedział też, że "siły radzieckie" weszły do Polski we wrześniu 1939 r., bo "polski rząd stracił kontrolę nad siłami zbrojnymi i uciekł z kraju". "Nie było z kim rozmawiać” - dodał. Zarzucił też Polsce "rozbiór Czechosłowacji".

dzvotor

Potem na spotkaniu z wojskowymi prezydent Rosji stwierdził, że Józef Lipski, polski ambasador w Berlinie od 1934 r. "całkowicie zgadzał się z Hitlerem w jego poglądach antysemickich". Nazwał polskiego dyplomatę "bydlakiem i antysemicką świnią".

W niedzielę politycy rządu i opozycji zareagowali na antypolskie wypowiedzi Władimira Putina. Premier Mateusz Morawiecki wydał długie oświadczenie. "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej" - napisał premier.

Z kolei politycy opozycji Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska skrytykowali prezydenta Andrzeja Dudę za milczenie w tej sprawie.

dzvotor

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dzvotor

Podziel się opinią

Share

dzvotor

dzvotor
Więcej tematów