Trwa ładowanie...

Spór o skandaliczne słowa Władimira Putina. Głos zabrała ambasador USA Georgette Mosbacher

Nie milkną echa ostrych słów Władmira Putina o Polsce. Spór skomentowała ambasador USA w Polsce. "Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu" - napisała Georgette Mosbacher na Twitterze.

Share
Spór o skandaliczne słowa Władimira Putina. Głos zabrała ambasador USA Georgette Mosbacher
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Słwomir Kamiński
d1qk11h

Nie ma wątpliwości, po której stronie opowiedziała się ambasador USA w Polsce. Georgette Mosbacher zwróciła się bezpośrednio do prezydenta Rosji. Wpis zrobiła w jęz. polskim i angielskim

"Drogi Prezydencie Putin, Hitler i Stalin zmówili się, aby rozpocząć II wojnę światową. To jest fakt. Polska była ofiarą tego okropnego konfliktu" - napisała Georgette Mosbacher na Twitterze.

Władimir Putin uderza w Polskę

Podczas ostatniej konferencji prasowej przed świętami Władimir Putin oskarżył Polskę, że jest współodpowiedzialna za drugą wojnę światową. Powiedział też, że "siły radzieckie" weszły do Polski we wrześniu 1939 r., bo "polski rząd stracił kontrolę nad siłami zbrojnymi i uciekł z kraju". "Nie było z kim rozmawiać” - dodał. Zarzucił też Polsce "rozbiór Czechosłowacji".

d1qk11h

Potem na spotkaniu z wojskowymi prezydent Rosji stwierdził, że Józef Lipski, polski ambasador w Berlinie od 1934 r. "całkowicie zgadzał się z Hitlerem w jego poglądach antysemickich". Nazwał polskiego dyplomatę "bydlakiem i antysemicką świnią".

W niedzielę politycy rządu i opozycji zareagowali na antypolskie wypowiedzi Władimira Putina. Premier Mateusz Morawiecki wydał długie oświadczenie. "Prezydent Putin wielokrotnie kłamał na temat Polski. Zawsze robił to w pełni świadomie. Zwykle dzieje się to w sytuacji, gdy władza w Moskwie czuje międzynarodową presję związaną ze swoimi działaniami. I to presję nie na historycznej, a na jak najbardziej współczesnej scenie geopolitycznej" - napisał premier.

Z kolei politycy opozycji Grzegorz Schetyna i Małgorzata Kidawa-Błońska skrytykowali prezydenta Andrzeja Dudę za milczenie w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1qk11h

Podziel się opinią

Share
d1qk11h
d1qk11h
Więcej tematów