Trwa ładowanie...

Spór o LGBT. Jest apel o usunięcie Jacka Żalka z rady konsultacyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Słowa Jacka Żalka o LGBT wywołały niemałą burzę. Jest apel o usunięcie posła Porozumienia z rady konsultacyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Takie żądanie wystosowali członkowie Przedwiośnia, czyli młodzieżówki Wiosny, oraz poseł tej partii Paweł Krutul.

Spór o LGBT. Jest apel o usunięcie Jacka Żalka z rady konsultacyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w BiałymstokuŹródło: PAP
dqqotvl
dqqotvl

O sprawie informuje "Gazeta Wyborcza". Autorzy apelu ws. posła Żalka domagają się, by polityk przestał zasiadać w 33-osobowej radzie konsultacyjnej Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku. Jest to ciało doradcze i opiniodawcze dziekana wydziału.

Do zadań rady należy m.in.: "ocena stopnia realizacji zakładanych dla danego kierunku studiów efektów uczenia się, opiniowanie inicjatyw w zakresie powoływania nowych kierunków, proponowanie zmian w programach studiów mających na celu ich doskonalenie".

Członkowie Przedwiośnia oraz Paweł Krutul apelują o "zakończenie wszelkiej współpracy z posłem Jackiem Żalkiem, który jako osoba publiczna w swoich ostatnich wypowiedziach wykazał się szczególną pogardą dla osób nieheteronormatywnych, a wcześniej też rodziców osób niepełnosprawnych".

Przypomnijmy: w piątek poseł Porozumienia Jacek Żalek z Porozumienia stwierdził na antenie TVN24, że "LGBT to nie są ludzie, to ideologia". Wyjaśniał, że homoseksualiści "są od wieków", ale ma zastrzeżenia do konkretnych środowisk. Prowadząca program Katarzyna Kolenda-Zaleska nie pozwoliła mu na dalszy udział w rozmowie.

dqqotvl

Zobacz także: Lewica zapowiada ustawę reprywatyzacyjną. "Będziemy rządzili, będzie ustawa"

Co dalej z Jackiem Żalkiem? Jest odpowiedź dziekana z Uniwersytetu w Białymstoku

Do sprawy odniósł się dziekan uniwersytetu prof. Mariusz Popławski. W rozmowie z "GW" zaznaczył, że nie podziela poglądu posła Żalka ws. LGBT.

- Zapewniam, że światopogląd członków rady nie wpływa w żadnym stopniu na kierunki studiów lub programy nauczania, które rada niewiążąco opiniuje - dodał prof. Popławski, jednocześnie zaznaczając, że "skład rady na nową kadencję dziekańską będzie ustalany we wrześniu".

dqqotvl

Nie tylko Jacek Żalek. KUL odcina się od wypowiedzi Przemysława Czarnka ws. LGBT

Jacek Żalek to nie jedyny polityki partii rządzącej, który ostatnio ostro skrytykował społeczność LGBT. Przemysław Czarnek z PiS powiedział w niedzielę na antenie TVP Info, że osoby LGBT nie są "równi ludziom normalnym". - Skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka, czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym - powiedział polityk PiS i członek sztabu Andrzeja Dudy.

Do sprawy odniósł się Katolicki Uniwersytet Lubelski, z którym związany się poseł Czarnek. KUL odciął się jego wypowiedzi o LGBT. "Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II pozostaje wierny nauczaniu Kościoła Katolickiego, który wskazuje, że wszyscy ludzie mają tę samą naturę i cieszą się równą godnością" - napisały władze uczelni w oświadczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

dqqotvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dqqotvl
Więcej tematów