Trwa ładowanie...

Spór na linii Polska-Izrael. Do grona komentatorów dołączyła Ukraina

Najpierw Izrael, potem USA i Norwegia, teraz Ukraina. Wszyscy komentują polską nowelizację ustawy o IPN, w której zapisano kary za przypisywanie Polakom odpowiedzialności za Holokaust. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jest zaniepokojony sytuacją.

Spór na linii Polska-Izrael. Do grona komentatorów dołączyła UkrainaŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d32ceqy
d32ceqy

- Prawda historyczna wymaga otwartej rozmowy i dialogu, a nie zakazów - podkreślił Poroszenko W ten sposób odniósł się do decyzji polskiego Senatu, który przyjął nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. Zakłada ona również możliwość wszczynania postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Przypomnijmy, że wcześniej komisje senackie również zaaprobowały nowelizację. W komunikacie przesłanym PAP prezydent Ukrainy zaapelował do Polski o obiektywność i dialog. - Tylko razem zwyciężymy - zaznaczył. Jego zdaniem ceny zawarte w decyzji Senatu są absolutnie nieobiektywne i kategorycznie nie do przyjęcia.

- My (Polacy i Ukraińcy) pamiętamy w pierwszej kolejności o naszych wspólnych zwycięstwach i walce przeciwko totalitaryzmom. Żadna decyzja polityczna nie może zmienić prawdy historycznej - podkreślił. Odniósł się też do relacji między Polską a Ukrainą. Jak stwierdził, ustawa o IPN "nie odpowiada zasadom partnerstwa strategicznego" między krajami.

Zobacz też: Tylko w WP: Ambasador Izraela o manifestacji ONR

To nie jedyny głos z Ukrainy w tej sprawie. Sekretarz tamtejszej komisji międzyresortowej ds. upamiętnień Swiatosław Szeremeta skomentował decyzję polskiego Senatu. - Jest całkowicie absurdalna i ma absolutnie antyukraińską treść i charakter. Doprowadzi ona do poważnego zaostrzenia stosunków polsko-ukraińskich - powiedział w rozmowie z "Lwowskim Portalem".

d32ceqy

- Jestem przekonany, że ukraiński parlament powinien podjąć decyzję o uznaniu polskiej okupacji ziem Zachodniej Ukrainy, polskich zbrodni, dokonanych na Ukraińcach w XX wieku oraz wprowadzić odpowiedzialność karną za zaprzeczanie tym zbrodniom, w tym polskiej okupacji - dodał.

Coraz goręcej

Parlament Izraela - Kneset - chce odpowiedzieć Polsce własną ustawą, według której polskie prawo neguje Holokaust. Stany Zjednoczone wydały z kolei własny komunikat w sprawie nowelizacji. Wcześniej w polsko-izraelski spór włączyli się amerykańscy kongresmeni, którzy zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy.

"Współpraca Polaków z nazistami podczas Holokaustu jest faktem" - to z kolei słowa z artykułu norweskiego portalu document.no. Ambasada RP w Oslo domaga się usunięcia tego fragmentu artykułu o nowej polskiej ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej.

Źródło: RMF FM

d32ceqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32ceqy
Więcej tematów