Spłonął dach kościoła w Lutolu Suchym. Zbiórka na odbudowę wywołała hejt w sieci
Do pożaru XIX-wiecznego kościoła pw. świętych Piotra i Pawła w Lutolu Suchym (woj. lubuskie) doszło w Boże Ciało. Część dachu zawaliła się do środka świątyni, zniszczeniu uległa też zabytkowa wieża. Biskup diecezji Tadeusz Lityński ogłosił zbiórkę na odbudowę kościoła. Wywołało to wiele nieprzychylnych komentarzy w mediach społecznościowych.
Dwa dni po pożarze zabytkowego kościoła w Lutolu Suchym, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusz Lityński ogłosił zbiórkę. 30 czerwca we wszystkich kościołach w Lubuskiem staną puszki, do których będzie można wrzucać ofiarę na remont zniszczonej świątyni - informuje portal Lutol Suchy na Facebooku.
Na profilach, na których opublikowano ogłoszenie o zbiórce, pojawiło się wiele obraźliwych i często nienawistnych komentarzy. "Zwróćcie się do Rydzyka, niech odbuduje kościół", "Na ubezpieczenie szkoda było kasy, lepiej kupić nowy samochód dla proboszcza" - to tylko niektóre z nich.
"Chcesz się dorzucić do zbiórki na rzecz odbudowy kościoła w Lutolu Suchym? To się dorzuć. Nie chcesz? To się nie dokładaj. Tylko nie kpij i nie wyzywaj tych, którzy chcą" - zaapelowali dziennikarze portalu miedzyrzecz.naszemiasto.pl.
Można pomóc w odbudowie
Rada parafialna przy wsparciu sołectwa organizuje 29 czerwca w Lutolu Suchym odpust ku czci apostołów św. Piotra i Pawła. Po mszy św. odbędzie się koncert piosenek religijnych, zaplanowano też grill dla rodziców i wiele atrakcji dla dzieci. W czasie uroczystości odbędzie się zbiórka pieniędzy na remont świątyni.
Mieszkańcy, którzy nie mogą przybyć na odpust, i wszyscy ci, którym zależy na odbudowie neogotyckiego kościoła, mogą wpłacać pieniądze na konto parafii w Chociszewie, której filią jest spalony kościół św. Piotra i Pawła.
Pożar świątyni
Do pożaru kościoła doszło w Boże Ciało. Ogień strawił dach i wieżę kościoła, ucierpiało też jego wnętrze. Na szczęście, w momencie wybuchu ognia, nikogo nie było w świątyni. Udało się zabezpieczyć część wyposażenia kościoła, m.in. naczynia liturgiczne. Zalane zostały organy i nadpalona boczna część ołtarza.
Prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie elektryczne - tak wstępnie ustalił biegły z zakresu pożarnictwa. Świątynia była ubezpieczona.
Czytaj także: Jest petycja o dymisję Rzecznika Praw Dziecka
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl