Wszystko uchwyciły kamery. Były rzecznik rządu zaatakował Pawła Płuskę
Wieloletni dziennikarz stacji TVN pojawił się w siedzibie Telewizji Polskiej. - Pan chciałby pracować w nowej TVP tutaj? - pytał dziennikarza były rzecznik rządu PiS Piotr Mueller. Płuska odpowiedział twierdząco i podkreślał, że pojawił się w TVP na zaproszenie nowego prezesa. Płuska według nieoficjalnych informacji ma kierować redakcją "Wiadomości".
W siedzibie TVP przy ul. Woronicza pojawił się wieloletni były już dziennikarz stacji TVN Paweł Płuska. Nieoficjalnie mówi się, że Płuska ma pokierować redakcją "Wiadomości".
"Chciałby pan pracować w nowej TVP?"
Kamery telewizji Trwam, która transmituje na żywo wydarzenia z siedziby Telewizji Polskiej uchwyciły krótką rozmowę pomiędzy Płuską, a byłym rzecznikiem rządu Piotem Muellerem. - Pan chciałby pracować w nowej TVP tutaj? - pytał były rzecznik. Płuska odpowiedział twierdząco. Podkreślał, że w siedzibie TVP pojawił się na zaproszenie nowego prezesa TVP Tomasza Syguta.
Płuska był atakowany nie tylko przez rzecznika rządu, ale również przez redaktorów telewizji Republika i Trwam. "Co pan tu robi, kim pan jest?" - krzyczeli w jego stronę.
Krótkie nagranie opublikował także były rzecznik rządu PiS.
W sieci pojawiło się także nagranie umieszczone przez posła Suwerennej Polski Dariusza Mateckiego, który w ramach interwencji poselskiej przebywa w siedzibie TVP. - Podobno w jednym z biur TVP przygotowują alternatywne wiadomości. Idziemy to sprawdzić - mówi Matecki.
Matecki wchodzi do studia, w którym również przebywa Paweł Płuska.
Odwołanie prezesów TVP, Polskiego Radia i PAP
Szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz odwołał 19 grudnia br. dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek - poinformował w komunikacie resort kultury.
"Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 proc. akcji w Spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek" - poinformował resort kultury i dziedzictwa narodowego w komunikacie.
Uchwała ws. mediów publicznych
Sejm podjął we wtorek wieczorem uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Uchwałę poparli wszyscy głosujący posłowie KO, Polski2050, PSL i Lewicy - odpowiednio: 154, 33, 31 i 26. Przeciw było 82 posłów PiS i dwóch posłów koła Kukiz'15. Od głosu wstrzymało się 16 posłów Konfederacji.
Projekt uchwały wniosła we wtorek rano grupa posłów KO, Polski 2050-TD, Lewicy, PSL-TD. Uchwała głosi m.in., że "Sejm RP kierując się stojącym przed konstytucyjnymi organami państwa zadaniem naprawy fundamentów demokratycznego państwa prawnego oraz dobrem obywateli i interesem publicznym, uznaje za niedopuszczalne trwanie stanu jawnego naruszenia prawa oraz łamania przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji oraz Polską Agencję Prasową prawa do informacji i zasady pluralizmu politycznego mającego swoje źródło w przepisach Konstytucji".