Speckomisja będzie rozmawiać o zagrożeniu terrorystycznym i spółce J&S
Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych będzie rozmawiać o zagrożeniu terrorystycznym Polski oraz o działaniach Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w spółce J&S - poinformował przewodniczący komisji Roman Giertych (LPR).
09.02.2006 | aktual.: 09.02.2006 13:09
Giertych powiedział, że podczas rozpoczętego po godz. 12 posiedzenia omówiona będzie jeszcze jedna, najistotniejsza jego zdaniem sprawa, o której jednak nie chciał mówić dziennikarzom. Mam nadzieję, że będę mógł o tym powiedzieć po posiedzeniu komisji, w tej chwili nie mogę - powiedział.
Minister-koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann powiedział, że sprawa zagrożenia terrorystycznego omawiana będzie w związku z przedrukowaniem w "Rzeczpospolitej" karykatur Mahometa. Z dużą pewnością mogę powiedzieć, że ta publikacja nie przyczynia się do bezpieczeństwa. To ryzykowna sytuacja; z problemu, który sam w sobie nie powinien stanowić dużego zagrożenia, dzisiaj takim problemem może się stać - powiedział Wassermann.
Według szefa Agencji Wywiadu Zbigniewa Nowka, "najlepiej byłoby, żeby nad tą sprawą zapadła głęboka cisza, właśnie ze względu na bezpieczeństwo państwa, żebyśmy sami nie wywoływali afery".
Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Witold Marczuk nie chciał odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące m.in. przeszukań prowadzonych przez ABW w spółce J&S Energy SA.
Wassermann powiedział, że działania ABW zostały przeprowadzone na zlecenie prokuratury "z użyciem sił i środków adekwatnych do rodzaju zlecenia. Jeżeli podejmuje się tego typu czynność w tak dużej spółce z zamiarem zabezpieczenia pełnej dokumentacji tej spółki, to jest co robić. Chodzi o to, żeby zrobić to szybko, żeby sensacja nie trwała zbyt długo - dodał.
Według lidera LPR Romana Giertycha, wszystkimi sprawami dotyczącymi spółki J&S Energy SA powinna zająć się komisja śledcza ds. PKN Orlen. Giertych poinformował dziennikarzy w Sejmie, że w przyszłym tygodniu zostanie zgłoszony wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej ds. PKN Orlen, która będzie kontynuowała prace komisji z poprzedniej kadencji Sejmu. Do końca lutego będzie wskrzeszona komisja ds. PKN Orlen - zapowiedział.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przeszukała w środę siedziby spółki J&S w Warszawie i w Szczecinie, co zleciła krakowska prokuratura prowadząca śledztwo w aferze paliwowej.