Spadła inflacja, czy spadną stopy?
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu wzrosły o 0,3% w stosunku do sierpnia, a w porównaniu z wrześniem 2000 r. wzrosły o 4,3% - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7% w stosunku do sierpnia i o 2,9% w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.
Najbardziej podrożały warzywa - o 14,9%. Więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili również za mięso wieprzowe (o 1,2%), wołowe (o 1,1%), wędliny (o 0,8%) i ryby (o 0,4%).
Utrzymał się natomiast spadek cen owoców (5,4%), mąki (0,9%) nabiału oraz olejów roślinnych (po 0,3%). Tańszy niż w sierpniu był także drób (o 3,6%) i cukier (o 0,5%). Spośród napojów bezalkoholowych najbardziej obniżyły się ceny kawy (o 0,5%), a wzrosły ceny herbaty (o 0,3%).
Ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych wzrosły o 0,7% w porównaniu z sierpniem i o 5,0% w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Ceny opłat za mieszkania wzrosły o 0,4% w porównaniu z sierpniem i o 8,4% wobec ubiegłego roku. Nośniki energii wzrosły o 0,7% do sierpnia i 10,7% wobec ubiegłego roku. Podniesiono opłaty za centralne ogrzewanie (o 0,7%) oraz ciepłą i zimną wodę (odpowiednio o 0,6% i 0,4%). Nadal utrzymywał się relatywnie wysoki wzrost cen opału (2,6%). Obniżyły się natomiast ceny gazu z butli (o 0,5%).
Opłaty związane ze zdrowiem wzrosły we wrześniu o 0,3%, w tym ceny urządzeń i sprzętu terapeutycznego o 0,5%, usług stomatologicznych o 0,4%, a artykułów farmaceutycznych o 0,3%. Ceny towarów i usługi związanych z higieną osobistą wzrosły o 0,3%.
Ceny transportu wzrosły o 0,6% w relacji do sierpnia i spadły o 2,6% wobec ubiegłego roku. W tym ceny paliw wzrosły o 1,5% do sierpnia i spadły o 11,4% do września ubiegłego roku.
Tak duży spadek inflacji we wrześniu to zaskoczenie dla rynku. Analitycy i Ministerstwo Finansów spodziewali się spadku do 4,5-4,6%.
To bardzo dobra informacja, która powinna przekonać Radę Polityki Pieniężnej do kolejnej obniżki stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu - mówią analitycy. Mogłaby ona wynieść 1-1,5 punktu procentowego - dodają.
Katarzyna Zajdel-Kurowska, analityk Banku Handlowego powiedziała, że ten wynik jest zaskakujący, biorąc pod uwagę podstawowe komponenty inflacji, czyli m.in. wzrost cen żywności i paliw. We wrześniu ceny żywności wzrosły o 0,7%, a paliw o 1,5%. Zatem patrząc na te wskaźniki nikt nie zakładał tak niskiej inflacji we wrześniu - powiedziała Zajdel-Kurowska.
Według niej, można przypuszczać, że taki spadek inflacji spowodowało obniżenie cen usług. Domyślam się, że to mogły być na przykład ceny telekomunikacyjne - dodała.
Zdaniem Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, w październiku można oczekiwać dalszego spadku inflacji, ale będzie on już niewielki.
Pierwotny cel inflacyjny Rady Polityki Pieniężnej w tym roku to zbicie inflacji do 6-8%. (jask, mp)